Čarapić: Adekvatna zastupljenost manjina; Nikolić: Borba za privilegiju

Poslanici crnogorskog parlamenta raspravljaju danas, na vanrednoj sjednici, o izmjenama Poslovnika Skupštine, prema kojima najviše dva potpredsjednika parlamenta mogu biti iz manjinskih partija.

Potpredsjednik Skupštine i funkcioner Pokreta Evropa sad Boris Pejović odgovorio je Nikoliću da je tačno da će rekonstrukcija Vlade koštati građane jedan milion.

"To je 0,03 odsto ukupnog budžeta. A to je jedan ili dvjestoti dio onoga što se potrošili vi za pale garancije. Kad pričate o statistici podsjetiću vas da ste od 2011. godine do 2021. zadužili Crnu Goru za tri milijarde, 60 % GDP, i povećali ste plate za svega 37 eura. Sada vi veoma manipulativo vadite određeno selektivno djelove, i pokazujete građanima kako se sada gore živi u odnosu na vrijeme kada ste vi bili na vlasti", kazao je Pejović.

To je, prema njegovim riječima, poruka da ako se se ponovo budu pitali, penzije će biti vraćene na staro. 

"Po vašoj logici ispada da se bolje živjelo za vrijeme vaše vlasti, kada je minimaln penzija bila 145 eura... Da ne govoriomo o socijalnom jazu... Mislim da smo bili druga zemlja u Evropi po socijalnom jazu", dodao je on. 

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić saopštio je da je parlamentarna većina mimo dogovora na kolegijumu organizovala ovu sjednicu u saradnji sa Vladom.

On je rekao da je očigledno da je Vlada izgubila kompas kako bi nahranila "gladna funkcionerska usta". 

"Danas imamo ideju parlamentarne većine da promijene Poslovnik Crne Gore, da promijene odluku o broju potpredsjednika Skupštine Crne Gore, a sve to znači da je demokratije u njihovim očima prerasla o borbi za funkcije i privilegije", kazao je Nikolić.

Naveo je da nisu protiv povećanja plata i penzija, ali da se veoma protive da se sa tim povećanjem povećavaju cijene, pogoršava životni standard i da se uprkos svemu tome šire funkcijske privilegije na račun novca građana Crne Gore.

Poslanik Pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić kazao je da je poslanička većina predala u proceduru Izmjene i dopune poslovnika Skupštine Crne Gore.

On je kazao da predlog dolazi u kontekstu nove skupštinske većine.

"Izmjena koja se predlaže jeste ograničenje broja potpredsjednika Skupštine na najviše dva iz reda manje brojnih naroda u Crnoj Gori", kazao je Čarapić.

"A najvažniji među njima jeste potreba da se poslanicama manjinskih partija omogući adekvatna zapostuljenost na rukovodećim pozicijama u Skupštini", naveo je Čarapić.

Usvojen je dnevni red sjednice. Prva tačka dnevnog reda je Prijedlog odluke o izmjeni Poslovnika Skupštine Crne Gore. 

Podsjetimo, predlog izmjena Poslovnika Skupštine podnijela je grupa poslanika parlamentarne većine.

Na dnevnom redu vanredne sjednice je i izbor potpredsjednika Skupštine, a za tu funkciju predložen je poslanik Bošnjačke stranke Mirsad Nurković.

Poslanici će raspravljati i o Predlogu izmjena Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju kojim je, između ostalog, predviđeno da ministar prosvjete bira i razrješava direktore obrazovnih ustanova.

Na dnevnom redu su i predlozi zakona o izmjenama Zakona o energetici i o dopunama Zakona o javnim nabavkama, kao i Predlog zakona o Razvojnoj banci Crne Gore.

Na drugoj vanrednoj sjednici, koja je zakazana odmah nakon prve, poslanici će raspravljati o Predlogu izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjim poslovima.

Na dnevnom redu te sjednice su i predlozi o izmjenama i dopunama zakona zakona o državnoj imovini, o koncesijama i o energetici, kao i Predlog zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora.

Za 15 časova zakazan je početak novog varednog zasijedanja sa predloženim Dnevnim redom: Predlog zakona o dopuni Zakona o koncesijama, Predlog zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj imovini, Predlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o energetici i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.