“Centralizovani izbor direktora škola ponovo omogućava dominaciju političke podobnosti u vaspitno-obrazovnom sistemu. Omogućava se promocija partijskih poslušnika umjesto samostalnih stručnjaka koji bi morali da obezbijede konkurentnost novih generacija školovanih u Crnoj Gori u Evropskoj uniji”, navode ove NVO.
Ističu da je isto retrogradno rješenje uvela vlada pod vođstvom DPS-a 2010. godine, kao odgovor na višemjesečne proteste u Cetinjskoj gimnaziji 2009. do kojih je došlo jer je ministar odbio da potvrdi odluku školskog odbora o izboru direktora.
“Nedostatke takvog rješenja posljednji put je pokazala odluka ministarke Vesne Bratić da smijeni oko 140 direktora vaspitno-obrazovnih ustanova, i da sudovi sada utvrđuju da su te smjene bile i nezakonite”, ukazuju ove NVO.
Podsjećaju i da su ove nevladine organizacije doprinjele da se 2023. godine usvoje izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i izmijeni ovlašćenje ministra da bira i razriješava direktore.
“Ukazujemo i da je u toku rad na izmjenama Opšteg Zakona o obrazovanju i da se Radna grupa, koju je oformilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija intenzivno od juna bavila pripremom nacrta izmjena. Postavlja se pitanje čemu onda služe stručne radne grupe i javne rasprave, kada se ovako ozbiljna zakonska rješenja mijenjaju na prečac u Parlamentu, samo na osnovu političkih dogovora?!”, pitaju.
Nevladine organizacije, ističu, imaju svoju predstavnicu u pomenutoj Radnoj grupi, koja će u nastavku rada, a nakon što je u subotu izmijenjen Opšti zakon o obrazovanju, insistirati da se vrati pređašnje rješenje, uz dodatno unapređenje odredbi koje će spriječiti opstrukcije školskih odbora koji ne smjenjuju direktore za koje prosvjetna inspekcija utvrdi kršenje zakona.
“Svjesni smo da u radu školskih odbora postoje brojni propusti i zloupotrebe. Međutim, ti se problemi mogu i moraju rješiti adekvatnim unapređenjem i preciziranjem zakonskih odredbi, umjesto vraćanja točka istorije unazad i nametanja prosvjeti nove političke kontrole”, zaključuju u saopštenju.
Komentari