Austrijska ministarka: Mislim da ćemo do 2030. imati 29 članica EU, sa Crnom Gorom koja će se pridružiti 2028.

Austrijska ministarka: Mislim da ćemo do 2030. imati 29 članica EU, sa Crnom Gorom koja će se pridružiti 2028.

EU bi trebalo da primi Crnu Goru i Albaniju kao države članice do 2030. godine, a Evropska komisija će ohrabriti druge kandidate kroz „postepeno proširenje“, rekla je austrijska ministarka za Evropu za Euronews.

„Mislim da će do 2030. godine biti 29 članica EU, sa Crnom Gorom koja će se pridružiti 2028. i Albanijom 2030. godine, pošto sam iz prve ruke vidjela… koliko su obje angažovane i ambiciozne u tom procesu - rekla je Edtstadler za Euronevs, nakon što je posjetila obje zemlje u aprilu.

„Možemo se suprotstaviti rastućem nacionalizmu u zemljama kandidatima — posebno na Zapadnom Balkanu — ali samo ako damo podsticaje, a to bi trebalo da se uradi postepenom integracijom“, rekla je ona.

Postepeno proširenje podrazumijeva da bi zemljama koje traže prijem bile ponuđene djjelimične koristi od članstva u EU pošto prevaziđu specifične uslove, a ne pristup sve ili ništa koji nagrađuje samo one koji u potpunosti pristupe, podsjeća Euronews. 

„Na primjer, tamo gde je grupa poglavlja zatvorena, ali potpuna integracija ostaje na čekanju, EU bi trebalo da dozvoli pristup na postepenoj osnovi kako bi odražavala ta završena poglavlja, posebno u pogledu jedinstvenog tržišta, npr. SEPA“, rekla je Edtstadler, misleći na postojeći sistem EU koji omogućava objedinjena plaćanja među bankama.

„Ovo bi im dalo osjećaj da već stižu tamo“, rekla je ona.

Druga mera bila bi pozivanje zemalja kandidata da se češće pridruže sastancima u Briselu, što bi omogućilo njihovim političarima da iz prve ruke informišu građane o tom procesu, smatra Edtstadler.

„Potpuno sam uvjerena da će ovaj koncept postepene integracije usvojiti sledeća Komisija, jer ne postoji alternativa procesu pristupanja“, rekla je ona.

Postepeno proširenje je takođe pomenuo i budući evropski komesar Litvanije, Andrius Kubilius, u intervjuu za Euronevs.

U intervjuu, Kubilijus, koji je dva puta bio premijer Litvanije, istakao je geopolitički razlog za povratak filozofiji proširenja u stilu ranih 2000-ih, u kojoj se bloku istovremeno pridružilo deset novih zemalja

„Postoje čak i neke ideje da, prije svega, zemlja treba da uskoči na jedinstveno tržište, a zatim da ide sa svim drugim poglavljima: takozvana progresivna integracija ili integracija u fazama“, rekao je on.

Izvor:POBJEDA

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.