Nedavno je iz policije saopšteno da su čak petorica Nikšićana tokom jednog dana privedeni zbog sumnje da su izvršili krivično djelo nasilje u porodici. Nažalost, na stranicama crne hronike zabilježen je još jedan u nizu femicida. Sa porodičnim nasiljem povezuje se i stradanje Bjelopoljca usled aktiviranja bombe u porodičnom domu, pri čemu je njegova supruga zadobila povrede.
Sagovornici "Dana" smatraju da je porast porodičnog nasilja odraz sveukupno loše društvene situacije, ali i blage kaznene politike i izostanka sistemskog odgovora i nesposobnosti institucija.
Predstavnica NVO SOS teelfon za žene i djecu žrtve nasilja Biljana Zeković kaže da je jedan od uzroka sve učestalijih slučajeva nasilja blaga kaznena politika, koja je negdje prepoznatljiva za Crnu Goru uopšte, čak i kod teških krivičnih djela – ubistava i teških tjelesnih povreda.
– Nasilnici nemaju bojazan da će biti adekvatno kažnjeni za to što rade. S druge strane, imamo i povećan broj prijava jer je sve više ljudi svjesno da je nasilje u porodici krivično djelo i nešto ne smije da se dešava i ne treba da se trpi. Možda je povećan broj ovih slučajeva povezan i s tim što su žrtve sada spremnije da prijave nasilje. Nažalost, ovo što se dešava poslednjih godina pokazuje da su uzroci porodičnog nasilja mnogo dublji. I politička i ekonomska situacija, a i društvena situacija u cjelini, sigurno utiču na rast porodičnog nasilja. Mi smo u zabludi da samo žene koje su ekonomski zavisne trpe nasilje. Imamo veliki broj slučajeva nasilja u porodici gdje supruge praktično izdržavaju svoje partnere, što, umjesto da utiče da oni budu mirniji, ima suprotan efekat i oni postaju sve agresivniji – istakla je Zeković.
Ona kaže da priča o potencijalnoj zloupotrebi žena prilikom prijave nasilja nema osnove jer je kaznena politika blaga.
– Kada imamo blagu kaznenu politiku, proces dokazivanja je težak, osim kada imamo teške tjelesne povrede – dodao je Zeković.
I sociolog Srđan Vukadinović smatra da porodično nasilje u Crnoj Gori poprima zabrinjavajuće forme i da se i dalje može očekivati njegova eskalacija.
– Prije neki dan u Nikšiću je uhapšeno čak pet osoba zbog porodičnog nasilja. To se već dugo dešava u Crnoj Gori. Veliki broj žena je ubijen. Država to treba da postavi kao ozbiljan problem da bi se to riješilo. Mjere koje koje se preduzimaju potpuno su neefikasne. Vidimo da su stradale neke žene koje su podnosile prijave zbog porodičnog nasilja. Ovom problemu treba pristupiti mnogo ozbiljnije i sistemski. Tu mislim na policiju, tužilaštvo, pravosuđe i na centre za socijalni rad, koji trenutno ne pružaju dovoljno pomoći žrtvama. Oni samo evidentiraju i statistički prikazuju podatke, a pritom nema nikakve efikasnosti. Dakle, nije više 5 do 12, već je 12 prošlo – poručuje Vukadinović.
Prema njegovim riječima, država ništa ne preduzima da prevenira nasilje i tragedije kojima se ono nerijetko okončava.
– Nije prevencija ako se nekome zabrani prilazak žrtvi, to ne znači ništa. To je samo formalna stvar kojom nadležni hoće da fingiraju da su preduzeli nešto ako dođe do tragičnog ishoda. Oni koji prijete treba da budu procesuirani mnogo ozbiljnije nego što je to slučaj sada. Kada se desi tragedija, onda je već kasno. Preventivne mjere treba da budu efikasne i da najmanja prijetnja koja se dokaže bude sankcionisana strogom kaznom. Kada se desi tragičan ishod, uhapsi se počinilac i tu se poslije nema šta više djelovati. Iz tih presuda ne učimo ništa i nema mjera resocijalizacije. Veliku štetu nanose i pojedine NVO koje prava žena i femicid interesuju do zadnjeg eura dotacije ili granta – smatra Vukadinović.
Komentari