Nedavno otkriveni ostaci tih tijela u 188 malih drvenih kovčega sa trakama u bojama poljske zastave su sahranjeni uz vojne počasti na lokalnom groblju žrtava nacističkih zločina.
- Želimo da vratimo sećanje i dostojanstvo žrtvama zločina u Čojnicama - rekao je biskup Rišard Kasina.
Predsjednik Andrej Duda je rekao da njihova smrt nije bila uzaludne i da će zauvijek ostati u sjećanju jer je jedini razlog što su ih nacisti ubili to što su bili Poljaci.
Posmrtni ostaci poljskih civila, uključujući 218 bolničkih pacijenata, ekshumirani su 2021-2024. godine iz više zasebnih masovnih grobnica na periferiji Čojnica.
Lične stvari i dokumenti pomogli su da se identifikuje oko 120 žrtava pogubljenja s početka 1945. godine.
Istoričari su utvrdili da su nacisti, ubrzo poslije invazije Poljske 1. septembra 1939. godine, pogubili neke od civila u želji da zastraše stanovništvo.
Posmrtni ostaci još 500 žrtava su iz masakra januara 1945. godine, kada su Nijemci bježali. U grobnicama su nađeni meci i čaure municije pištolja koje su koristile njemačke snage.
Stručnjaci će nastaviti da prečešljavaju područje u potrazi za još masovnih grobnica i od takozvanog "Pomeranskog zločina" iz 1939. godine - istrijebljenja desetina hiljada poljskih civila - poljoprivrednika, radnika i zanatlija koje su njemački susjedi ubili iz osvete i pohlepe.
Procjenjuje se da su hiljade mentalno bolesnih ljudi ubijene u "jamama smrti" u Pjašnici, Špegavsku, Mnišeku i Čojnici.
Njemački zločin u Pomeraniji je obuhvatio i istrijebljenje 600 poljskih državljana jevrejskog porekla, što je bio uvod u Holokaust.
Poljska je u Drugom svjetskom ratu izgubila šest miliona građana, ili šestinu svog stanovništva, uključujući i tri miliona Jevreja i pretrpela ogromne gubitke u infrastrukturi, industriji i poljoprivredi.
Izvor:Dan
Komentari