Prema podacima iz tog izvještaja, u Crnoj Gori je upisano sedam objekat za privremeni smještaj kućnih ljubimaca – pansiona. Upisano je i sedam objekta za higijenu i eksterijerno uljepšavanje kućnih ljubimaca, osam odgajivačnica kućnih ljubimaca namijenjenih reprodukciji u komercijalne svrhe i 14 skloništa.
U izvještaju se navodi da je kao ključni problem nekontrolisanog broja pasa u populaciji indikovan i ujed pasa usmjeren na humanu populaciju.
– U prilog značaju ovako učestalih pojava, u periodu od 2015. do 2017. opštine u Crnoj Gori su na ime odštete za ugrize pasa isplatile 457.447,57 eura, dok je u 2018. i 2019. godini isplaćeno 540.471,35 eura bez sudskih troškova. Imajući u vidu navedeno, lokalne samouprave još uvijek ne prepoznaju značaj uspostavljanja sistema kontrole populacije pasa. Ukoliko se u što kraćem roku ne preduzmu mjere na primjeni Nacionalnog programa, identifikovani problemi će prerasti u ozbiljan društveni problem, jer napušteni psi i psi koji nijesu pod nadzorom predstavljaju zdravstveni, bezbjednosni, socijalni i ekološki problem, a, istovremeno, dobrobit ovih životinja je drastično narušena – zaključeno je u izvještaju.
Izvor:DAN
Komentari