Njegovo donorsko oko do sada je održavalo normalan pritisak i protok krvi i zadržalo svoju veličinu, za razliku od donorskih očiju kod životinja, koje se često smanjuju nakon transplantacije, objavili su naučnici sa NYU Langone Healtha u novoj studiji.
Još uvijek ne vidi, ali naučnici vjeruju da bi mogao. Džejms nije povratio vid u tom oku, ali istraživači se nadaju da bi mogao. Izjavili su da su "istinski zadivljeni" njegovim oporavkom, prenosi B92.
- Rezultati koje vidimo nakon ovog postupka su prilično nevjerovatni i mogli bi utrti put novim kliničkim protokolima i podstaći dalja istraživanja složenih transplantacija - rekao je dr. Vaidehi Dedania, oftalmolog vojnog veterana.
Autori studije navode da je test nazvan elektroretinografija - koji mjeri električni odgovor mrežnjače na svjetlost - pokazao da su štapići i čunjići oka donora, nervne ćelije osjetljive na svjetlost u oku, preživjeli transplantaciju.
Džejms nije izgubio vid na desno oko, a većina njegovog lica je nastradala u nesreći na radu 2021. godine. U maju prošle godine podvrgnut je operaciji koja je trajala 21 sat i u kojoj je učestvovalo više od 140 zdravstvenih radnika.
Donirano lice i oko potiču od jednog muškog donora u tridesetim godinama. Tokom operacije, ljekari su ubrizgali odrasle matične ćelije iz koštane srži donora u optički nerv kako bi podstakli njegovu regeneraciju.
Istraživači su rekli da je Džejms od tada postigao mnoge značajne prekretnice. Konkretno, ponovo može jesti čvrstu hranu i povratio je osjećaj mirisa.
In 2023, Aaron James received the world’s first whole-eye & partial-face transplant at NYU Langone. And while he can’t see through the transplanted eye, a new @JAMANetwork study details its promising signs of viability.
— NYU Langone Health (@nyulangone) September 9, 2024
Read more about Aaron's recovery: https://t.co/B2Jk0oOi7s pic.twitter.com/GInIZ74qW7
Komentari