“Bio sam načelnik Istraženog zatvora, kada smo u jednom trenutku imali lice koje u roku od nekih 10 do 15 dana, tri puta pokušalo da izvrši suicid. Gdje je jednostavno i praćen od strane ljekara, praćen je od strane službenika obezbeđenja, ali, kažem jednostavno, dovoljno je trenutak za neke stvari da ne bude pod nazorom i da uradi nešto na svoje život i tijelo”, kaže Darko Vukčević, direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
To je juče, kako se pretpostavlja, uradio i Miljan Bošković koji je bio pritvoren zbog ubistva Biljane Pavićević.
“Taj slučaj, nažalost, pokazuje to je da je dalje aktuelna tema prevencije suicida u zatvoru. U tom smislu zaštitnik još od 2017. godina ukazuje na neophodnost izrade protokola suicid. Mi smo dobili uvjeravanje od Uprave za rješenje krivičnih sankcija da se radi na takvom protokolu”, kaže Mirjana Radović, zamjenica Ombudsmana.
“Nažalost, nismo još uvijek uspjeli da riješimo problem sa tim da imamo stalno zaposlenog psihijatra. Znači, ja i koleginice dolazimo svakog dana, jedna od nas, ali to je, razumijete, u trajanju od nekoliko sati”, kazala je Jelica Živković –psihijatrica UIKS-a.
Samo prošle godine samubistvu su izvršila tri zatvorenike. Ispijanje hemijskih sredstava za održavanje prostorija, vješanje o čaršav, djelove odjeće, obično su načini na koje pritvorenici i zatvorenici sebi oduzimaju život.
Da na gubitak slobode svako različito reaguje, potvrđuju slučajevi kojima je svjedočio advokat Damir Lekić.
“Imate i određenih lica koji jednostavno od pomenina na istražni zatvor, to ne mogu da podnesu, a ima i određenih ljudi koji, ne mogu reći da više vole da su tamo, ali kojima jednostavno to pada kao “dobar dan”, kaže advokat Lekić.
Komentari