"Izgradnja terminala u Baru rizična"

Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa najavilo je izradu gasnog terminala LNG u Baru kao dio Jadransko-jonskog gasovoda koji bi povezao Hrvatsku, BiH i Crnu Goru preko čvorišta u Albaniji. Dok oni smatraju da bi taj projekat imao brojne prednosti, takve najave za Regionalnu ekološku mrežu CEE Bankwatch predstavljaju ekološki i ekonomski rizične investicije koje se plasiraju kao strateški projekti.

Iz Ministarstva, međutim, navode prednosti poput ekonomskih, zatim veće stabilnosti snbdijevanja električnom energijom, pa do geopolitičkih - od pristupa globalnom tržištu i mogućoj supstituciji gasne Termoelektrane umjesto Pljevaljske.

Nataša Kovačevic  iz CEE Bankwatch podsjeća da se tim projektom ignorišu i preuzete obaveze  iz Pariskog  sporazuma i Sofijske deklaracije da će se do 2025. godine izbaciti fosilna goriva iz upotrebe.

"Crna Gora nema razvijenu ni gasnu infrastrukturu, niti je zavisna od gasa, što jeste njena prednost u slučaju globalne energetske krize, tim prije što su neke od najveći izvoznica gasa, poput Azerbejdžana u svijetu prepoznate kao nedemokratski režimi. Takav  projekat bi uostalom, iziskivao i ogromna  kreditna ulaganja što bi dugoročno dovelo i do dužničkog  ropstva", kaže Kovačević.

Kovačevic podsjeća i da Evropa aktivno radi na smanjenju gasne zavisnosti.

"Proklamovani cilj je do 67 odsto manje upotrebe fosilnih  goriva, što ovakve namjere resornog Ministarstva dodatno čini neopravdanim i rizičnim", navela je ona. 

Pored ekoloških projekat, kako kaže Kovačevićeva, nosi i ozbiljne bezbjednosne rizike.

"Jer bi se terminal u Baru gradio u seizmički osjetljivom području u neposrednoj  blizini naselja i skladištenja opasnih hemikalija. Pored ovoga, uvođenje gasa u crnogorsku energetsku mrežu bez razvijenog tržišta i potrošnje,  a imajući u vidu da su regionalna  tržišta već pokrivena vodi u neizvjesnu budućnost i ekonomski neisplativ terminal", kaže ona. 

Stoga  iz Globalne ekološke mreže CEE Bankwatch pitaju nadležne zašto se Crna Gora ne usmjerava na održivu zelenu energiju obnovljivih izvora - sunca, vode i vjetra kojih ima u izobilju, a koji su prihvatljiviji i isplativiji dugoročno.

Izvor:RTCG

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.