Tradicija u ishrani sa svih meridijana koja čuva vitku liniju
Ilustracija

Hrana je dio kulturnog bogatstva

Tradicija u ishrani sa svih meridijana koja čuva vitku liniju

Hrana je dio kulturnog bogatstva i kulturne različitosti jedne zemlje, a evo nekoliko zdravih tradicija u ishrani koje su karakteristične za određene meridijane.

BRAZILCI JEDU SUPER HRANU KAO PRILOG SKORO SVAKOG DANA

Brazilcima su pirinač i pasulj dio svakog dana. U pasulju ima malo masti i kalorija, a bogat je vlaknima, ugljenim hidratima i antioksidansima.

Pirinač sadrži esencijalne amino kisjeline koje pasulju nedostaju, a kada se ove dvije namirnice spoje dobija se kombinacija koja sasvim zamjenjuje proteine, a pri tome je vrlo zdrava.

INDIJSKI KARI IMA POSEBNE MOĆI

Kurkuma je začin koji indijskom kariju daje žućkastu boju i ljutkast ukus. Ovaj začin je istovremeno i odličan sagorijevač masti, podstiče zdravlje sistema krvnih sudova i reguliše lipide u organizmu, što potvrđuju brojna istraživanja.

FRANCUZI UMJERENO JEDU SVE OSIM ZDRAVE HRANE

Francuzi jedu i meso i tijesto i slatkiše i sireve, i sve druge namirnice koje se ne smatraju pretjerano zdravim, ali je njihova tajna u tome što su porcije ovih namirnica uvijek veoma umjerene

U Francuskoj se djeca od malena navikavaju na voće i povrće, koje ostaje dio njihove ishrane do kraja života i to kao jedina grupa namirnica čija se količina ne mjeri.

TAJLANĐANI SE OSLANJAJU NA MOĆI LJUTE PAPRIČICE

Na Tajlandu su nerazdvojiv dio obroka papričice koje su papreno ljute i čim ih liznete zapale vam usta.

Ekstremno ljuta hrana nas usporava dok jedemo, pa tako dobijamo priliku da prepoznamo momenat kada smo pojeli dovoljno i stomak je pun, a sa druge strane zbog paprenog ukusa pije se više vode, pa ostaje manje mjesta za hranu.

JAPANCI SVAKI DIO OBROKA JEDU ODVOJENO

Japanska hrana je veoma zdrava, ali pošto nije svako ljubitelj morske trave ili sirove ribe, evo savjeta iz japanske kulinarske tradicije, koji su univerzalno primjenjivi.

Japanci svaki dio obroka na sto iznose odvojeno, a pored činjenice da im ovo omogućava da uživaju u svakom posebnom ukusu, pokazalo se i da se ovako manje pojede.

NA BURMI JE MESO SAMO PRILOG

Mnoge azijske zemlje do nedavno su bile veoma siromašne, pa se meso nalazilo na trpezi samo za velike praznike.

Kada se ekonomska situacija popravila, meso je postalo dostupnije, ali njegov dug nedostatak ostavio je trag u kulturi ishrane.

Na Burmi situacija nije mnogo drugačija, pa se meso jede uglavnom u malim količinama i to kao prilog glavnim jelima od povrća.