Kasački konji se uzgajaju za kas (način hoda kod konja gdje su prednja lijeva i zadnja desna noga istovremeno u vazduhu i obratno) i počinju se trenirati još od 18 mjeseci. U kasačkim trkama, disciplini konjičkog sporta, takmiče se kasači upregnuti u dvokolicu u kojoj sjedi vozač. Trke se održavaju na posebno uređenim stazama elipsoidnog oblika različite dužine, gdje se testiraju brzina, izdržljivost i pravilnost kasa. Trka mora biti u čistom kasu inače će konji biti diskvalifikovani.
Kod galopskih trka konj se kreće brzo ili najbrže što može, takozvanim galopom. U takvim trkama obično učestvuju punokrvni engleski konji sa jahačima - džokejima, koji čak moraju ispunjavati određene uslove što se tiče kilaže.
U olimpijskoj disciplini preponskog jahanja se takmiče jahači u zavisnosti od visine prepona koju konj preskače, godišta takmičara i načina suđenja. Najzahtjevnija takmičenja uključuju prepone na visini od 1.6 m.
Konjički sport je sport kom može da se priključi zainteresovana osoba nezavisno od godina a da pritom postigne dobre rezultate.
S druge strane, mnogi vlasnici i ljubitelji konja izbjegavaju takmičenja, provodeći vreme s njima rekreativno, ili ih trenirajući individualno u određenim granicama za koje smatraju da prijaju konju, vjerujući da konji, na taj način, ne prolaze kroz bolan i naporan proces kao kod priprema i učestvovanju u takmičenjima. Istina, postoji nebrojeno zabilježenih podataka i slučajeva koji govore o industriji u kojoj postoje zlostavljanja, doping konja itd.
U Crnoj Gori ovaj sport još uvijek nije dostigao zavidan nivo, iako ima određeni broj zainteresovanih, koji se vremenom sve više povećava, a koji su u isti uključeni uglavnom rekreativno. Neki klubovi organizuju takmičenja revijalnog tipa, ili su učestvovali na nekim drugim, regionalnim takmičenjima nekoliko puta. Postoji svega par osnovanih klubova na teritoriji Crne Gore, gdje polaznici mogu savladati osnovne tehnike jahanja i održavanja konja. Savez još uvijek ne postoji, za razliku od Srbije.
Sportski konjički klub "Montenegro" se nalazi u Podgorici i prvi su registrovani konjički klub u Crnoj Gori, još od 2002.godine.
Prostire se na oko 6 hektara površine na kom postoje ispusti za konje i ograđeni dijelovi za jahanje "manježi". Član kluba se može postati nakon završene škole koja traje 24 časa po sat vremena uz prisustvo instruktora. Zastupljene rase su: sportski mađarski, oldenburg, furiozo, engleski punokrvni, araber, kao i poni. Bave se dresurnim, preponskim, kao i daljinskim jahanjem.