Tropsku namirnicu avokado svrstavaju i u voće i u povrće zbog velike koncentracije masnoća. I nutricionisti se slažu da je jedna od najhranljivijih namirnica na planeti. Okosnica je ishrane u zemljama Južne i Srednje Amerike odakle potiče. Naziv su mu dali Asteci, a u prevodu znači „aligatorska kruška“, zbog karakterističnog oblika i grube površine. Postoji više od 80 različitih vrsta, a stare Maje su ga, ne bez razloga, smatrale idealnom namirnicom za žene što su i savremeni ljekari dokazali. Naime, karotenoid litein i vitamin E štite od raka dojke, a zdrave masnoće iz avokada prijaju svakom tipu kože, pa je ovo voće/povrće izuzetno zastupljeno u kozmetičkoj industriji.
Osim toga, steroli liječe i bolesti prostate, crijeva i pomažu kod pojedinih oblika leukemije, budući da podižu imunitet i broj limfocita, a isto tako i normaliziraju nivo šećera u krvi. Avokado ima antivirusno, antibakterijsko i antimikrobno dejstvo.
Prijatnog je ukusa, tako da može da se kombinuje sa drugim namirnicama, ima veliku i nevjerovatno jaku košticu i kremastu pulpu. Idealan je za salate ili sosove, ali je vrlo kaloričan (230 kalorija u 100 grama). Ipak, u pitanju su dobre masti. Od vitamina, najviše ima iz B grupe, čak 5 do 10 puta više od ostalih vrsta voća, kao i vitamine C i E.
Sirov avokado može da se kombinuje i sa majonezom, a takav je idealan uz ribu sa roštilja, a vrlo je ukusan i kada se pomiješa sa svježim bosiljkom, bijelim lukom, sokom od limuna i maslinovim ili palminim uljem pa prelije preko testenine ili kuvanog krompira. Odlično se slaže i sa svim vrstama mesa, piletinom, šargarepom, krastavcima, zelenom salatom, pomorandžom, celerom, paradajzom...
Budući da nema jaku aromu, odličan je i za pravljenje poslastica. Od njega se pravi ukusan krem, voćne salate i sladoled. Kada se avokado ispasira mogu da mu se dodaju kokos, mlijeko, med, smokve, vanila, cimet i razne začinske biljke.
(Izvor:Večernje novosti)