EU: Ponuda za Ukrajinu još važi
Snažno neslaganje sa ruskim stavom: Barozo i Rompej

Neslaganje s Rusijom

EU: Ponuda za Ukrajinu još važi

Čelnici EU Herman Van Rompej i Žoze Manuel Barozo kažu da i dalje važi ponuda EU za evrointegracije Ukrajine. Kritikuju Rusiju jer vrši pritisak na Kijev.

“Izražavamo snažno neslaganje sa ruskim stavom”, stoji u zajedničkom saopštenju predsjednika Evropske komisije Baroza i Evropskog savjeta Hermana van Rompeja nakon što je Ukrajina prošle nedjelje odustala od potpisivanja Sporazuma o pridruživanju sa EU.

"Uvjereni smo da potpisivanje Sporazuma o prodruživanju i DCFTA (Produbljeni i obuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini), najambicioznijeg sporazuma koji je EU ikada ponudila, daje najbolju moguću podršku ukrajinskoj ekonomskoj situaciji, reformskom kursu i modernizaciji", navedeno je u saopštenju iz Brisela.

Ukrajina je u četvrtak suspendovala pripreme za potpisivanje tog sporazuma, a ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič u razgovoru s predsjednicom Litvanije Dalom Gribauskajte je, kako tvrdi njena savjetnica rekla da Kijev ne može da potpiše SSP zbog ekonomskog pritiska i ucjena Rusije, prenosi RTCG.

Ta savjetnica je navela da je Janukovič rekao da Ukrajina nije izdržala ekonomski pritisak i ucjene Rusije i da bi šteta Ukrajine bila više milijardi dolara. Zapadne agencije navode da je vlada predsjednika Viktora Janukoviča bila primorana na ovaj korak nakon što je Rusija zaprijetila ekonomskim sankcijama i obustavom isporuke gasa ukoliko Ukrajina potpiše sporazum, što je trebalo da učini 28. novembra na samitu zemalja Istočnog partnerstva u Viljnusu. Umjesto toga, Janukovič je najavio početak dijaloga o ekonomskoj saradnji Ukrajine sa Rusijom, koja teži da kroz carinsku uniju sa bivšim sovjetskim republikama istisne EU iz svoje interesne sfere.

Barozo i van Rompej su istakli da približavanje bivših sovjetskih republika Briselu ne ide na račun bliskih odnosa tih država sa Rusijom i da je što tješnja ekonomska saradnja u zajedničkom interesu. “Ukrajina bi trebalo da slobodno odlučuje o tome kakve će odnose imati sa EU”, naglasili su predsjednici u saopštenju. Prije Baroza i Van Rompeja, oštre kritike na račun Rusije uputili su šefovi diplomatija Švedske i Poljske, a pritisak Moskve na Kijev osudila je i njemačka kancelarka Angela Merkel.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je međutim optužio evropske države da su vršile pritisak na Ukrajinu kako bi potpisala sporazum o pridrživanju s Evropskom unijom. "U suštini, mi smo čuli prijetnje naših evropskih kolega prema Ukrajini, sve do pomoći u organizovanju masovnih protesta", rekao je Putin.

Demonstranti traže sporazum o pridruživanju sa EU 

Juče je na ulice Kijeva izašlo 50.000 ljudi tražeći da se sporazum o pridruživanju s EU, kako je i planirano ove nedjelje potpiše na samitu EU u Vilnjusu, a nove demonstracije bile su i danas. Jedan od uslova za potpisivanje Sporazuma o pridrživanju je bilo da se iz zatvora oslobodi bivša premijerka Julija Timošenko koja je osuđena na sedmogodišnju kaznu zavora zbog prekoračenja ovlašćenja, što EU smatra politički motivisanim procesom. Ukrajinski parlament je prošle nedjelje uoči odluke vlade o suspenziji pregovora s EU, odbio da donese zakon kojim bi se Timošenko oslobodila iz zatvora.