Ljekari u Srbiji nisu iznenađeni ovakvim rezultatima

Ministarstvo zdravlja Srbije

"Imamo najlošije zdravstvo u Evropi"

Sa institucionalizovanom korupcijom u zdravstvu, potpunom dominacijom politike nad strukom, nesposobnim ali poslušnim upravljačkim kadrom, srpsko zdravstvo je moralo biti posljednje u Evropi - ocjenjuje dr Draško Karađinović, iz NVO-a "Doktori protiv korupcije".

Evropski zdravstveni potrošački indeks (EHCI), najinformativnija i najuticajnija procjena Evropske zdravstvene zaštite, ponovo je srpsko zdravstvo za najgore u Evropi, piše Telegraf.

EHCI urađen je u saradnji sa Evropskom komisijom i ocjenjuje oblasti prava pacijenata i informacija, vrijeme čekanja na liječenje, ishod liječenja, farmaceutska sredstva i opseg pružanih usluga… Indeks meri kvalitet zaštite na osnovu 50 indikatora i Srbija je, kao i prošle godine zauzela posljednje, 34. mjesto. Prva je Holandija koju slijede Švajcarska, Island, Danska i Norveška. 

Ipak, mnogi ljekari u Srbiji nisu iznenađeni ovakvim rezultatima. 

- Sa institucionalizovanom korupcijom u zdravstvu, potpunom dominacijom politike nad strukom, nesposobnim ali poslušnim upravljačkim kadrom, srpsko zdravstvo je moralo biti posljednje u Evropi. Logično, prvi po korupciji moraju biti posljednji po kvalitetu – ocjenjuje dr Draško Karađinović, koordinator NVO “Doktori protiv korupcije”. 

Karađinović podesjeća da posle decenije pogrešnog reformisanja i potrošenih 17 milijardi evra u javnom sektoru infarkt, šlog, dijabetes “imaju oblik nezaustavljive epidemije”. 

- Dok u razvijenim zemljama dvije trećine oboljelih preživi, kod nas toliko umre. Takođe, sa stopom smrtnosti od 14,2 promila tragični smo lideri mortaliteta u regionu – izjavio je Karađinović. 

Iz Ministarstva zdravlja poručuju da će od EHIC zatražiti da im dostavi izvore podataka na osnovu kojih je formiran indeks, jer jedina institucija u Srbiji koja bi te podatke mogla da pruži, Institut za javno zdravlje, dr Milan Jovanović Batut, nije dobila nikakv upit.