Hrvatska: Referendum o braku - državni vrh
Ilustracija

Definišu brak

Hrvatska: Referendum o braku - državni vrh "protiv", desnica "za"

Na prvom referendum o ustavnoj definiciji braka, koji je u Hrvatskoj označen i kao istorijski, 3,8 miliona građana izjašnjava se "za" ili "protiv" braka kao isključive zajednice žene i muškarca.

Mnogi mediji, među kojima je državna novinska agencija Hina, bojkotuju izvještavanje iz štaba organizacije “U ime porodice”, koja je inicirala održavanje referenduma, a koju podržavaju Crkva i hrvatska desnica, jaljva Tanjug.

Ova organizacija je, naime, prethodno pojedinim medijima onemogućila izvještavanje iz njihovog štaba.

 

Državni vrh Hrvatske obavio građansku dužnost

Na referendumu je do podneva glasao i državni vrh Hrvatske s porukom da je ovo izjašnjavanje žalosno i nepotrebno, ali da će njegovi rezultati morati da se poštuju.  

Predsjednik Ivo Josipović, koji je ranije najavio da će glasati “protiv”, nakon izjašnjavanja je novinarima rekao da poznaje ljude različite ideologije koji će različito glasati.

"Nekih praktičnih posledica odluke ove ili one neće biti, ali to je određena poruka koju treba uvažavati", rekao je Josipović, koji je na glasačko mjesto došao u pratnji supruge Tatjane. 

Na pitanje kako komentiriše odluku da organizacija “U ime porodice” uskrati akreditaciju pojedinim medijima, hrvatski predsjednik je odgovorio da je sloboda medija jedna od važnih vrijednosti demokratskog društva, te da misli da uskraćivanje pristupa pojedinim nije dobro. 

Premijer Zoran Milanović se na glasačkom mjestu pojavio rano jutros, a nakon toga on je poručio da je riječ “o tužnom i besmislenom” referendum, jer, kako je rekao, već naredne sedmice vlada će staviti u procedure zakon o partnerstvu.

"Nadam se da je ovo poslednji put da na ovakav način i o ovakvim pitanjima izlazimo na referendum", rekao je Milanović nakon što je, kako je i najavio, glasao “protiv” ustavne definicije braka kao isključive zajednice žene i muškarca.

"Ako smo odgovorni ljudi i građani, onda ćemo ustavom regulirati pitanja o kojima se može i treba ponekad odlučivati na referendumu, kao i pitanja o kojima se ne može i ne bi trebalo odlučivati na referendumu, a koja predstavljaju intimni prostor svake porodice. U intimni prostor se ne ulazi”, rekao je Milanović, prenijeli su hrvatski mediji. 

Lider najuticajnije opozicione partije Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Tomislav Karamarko, koji je najavio da će zaokružiti “za”, izjavio je novinarima posle glasanja da je juče dao svoj potpis za referendum o zabrani ćirilice u Vukovaru. 

Karamarko tvrdi da se protivi uskraćivanju akreditacije pojedinim medijima da izvještavaju iz organizacije “U ime porodice” uprkos tome, kako je rekao, što se pojedini mediji i "nisu proslavili" svojim izvještavanjem o referendumu. 

Pored Karamarka, za kojeg pojedini mediji primjećuju da je razveden, "za" je glasao i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić. 

 

Titova unuka podržala sve koji će koji će glasati “protiv”

Saša Broz, unuka nekadašnjeg doživotnog predsednika bivše SFRJ Josipa Broza Tita je na svom Fejsbuk profilu dala podršku svima koji će na referendum o braku glasati “protiv”.

"Sigurna sam... Bilo je to u prošlom vijeku... Kasno popodne u njegovoj rezidenciji na Pantovčaku. Uzrujan mi je rekao: ‘Sašice, ako ovaj moj ludi narod ikada raspiše referendum, bogamu, reci im da ih sve pratim odozgo i da zbrajam ko je za, a ko protiv. Bogamu, znamo za šta smo se borili i protiv koga smo se borili!”, napisala je Saša Broz na društvenoj mreži Fejsbuk. 

Dodala je: "Mislim da je moja sekta svjesna da svojim glasom ‘protiv’ daje glas za danas i za sutra. Za društvo koje poštuje različitosti i u kojem svi imaju pravo da budu srećni! Moja porodica je ‘protiv’, a znam da bi i moj pokojni deda bio ‘protiv’”, navela je Saša Broz. 

Inače, prema hrvatskom Ustavu, referendum o ustavnoj definiciji braka će biti obavezujući nezavisno od odziva glasača. 

Održavanje referenduma zatražila je inicijativa “U ime porodice”, nakon što je prikupila oko 750.000 potpisa. 

Referendumu su se usprotivila udruženja i nevladine organizacije koje smatraju da manjnskim grupama ne treba uskraćivati ionako nizak nivo prava. 

U popisu glasača je prema podacima Ministarstva uprve upisano 3.780.583 birača. S prebivalištem u Hrvatskoj je 3.773.710 glasača i 6.873 glasača u dijaspori. 

Rezultati referenduma će, kako se očekuje, biti objavljeni oko 20 sati.