Zavod za statistiku Evropske unije (Eurostat) saopštio je da velikom broju Evropljana prijeti opasnost od siromaštva, javlja Al Jazeera.
Tako je prema podacima Eurostata u Bugarskoj prošle godine skoro svakoj drugoj osobi ili 49 posto stanovništva prijetila opasnost od siromaštva ili društvene isključenosti, dok je 42 posto Rumuna bilo na ivici siromaštva, kao i 37 posto u Estoniji i 35 posto u Grčkoj.
Takođe, Eurostat pokazuje da je četvrtina građana EU-a na ivici siromaštva ili društvene isključenosti.
Finansijsko siromaštvo
“Evropa bilježi porast siromašnih građana jer je 2012. godine na ivici siromaštva bilo 24,8 posto građana Evropske unije, 2011. godine 24,3 posto, a 2008. godine njih 23,7 posto”, navodi Eurostat.
Siromaštvo je prijetnja za 15 posto stanovnika Češke, 17 posto stanovnika Finske, po 18 posto Šveđana i stanovnika Luksamburga te 19 posto Francuza.
Prošle godine je najveća zastupljenost nezaposlenosti u domaćinstvima bila u Hrvatskoj, zatim u Španiji, Grčkoj i Belgiji.
Osobe koje se ubrajaju u ovu kategoriju ugroženih izložene su opasnosti od finansijskog siromaštva ili su u ozbiljnoj mjeri lišeni osnovnih materijalnih dobara ili žive u domaćinstvima čiji su članovi nezaposleni duže vrijeme.
Materijalna ugroženost
Na nivou cijele Evropske unije, 17 posto stanovnika je prošle godine bilo ugroženo zbog finasijskog siromaštva, Grci i Rumuni najviše - u 23 posto slučajeva, a najmanje Česi i Danci - u deset posto slučajeva.
Takođe, u Evropskoj uniji oko deset posto stanovništva bilo je u situaciji ozbiljne materijalne ugroženosti jer nisu imali dovoljna sredstva da plate račune, grijanje ili da jednu sedmicu dana provede na godišnjem odmoru.
U tom pogledu, prema podacima Eurostata, najugroženiji su bili Bugari, njih 44 posto, pa Rumuni 33 posto, a najmanje građani Švedske i Luksemburga sa samo jedan posto slučajeva.
Prošle godine deset posto građana EU-a živjelo je u domaćinstvima sa slabim učešćem radnosposobnih članova porodice na tržištu rada.
Najveća zastupljenost nezaposlenosti u domaćinstvima bila je u Hrvatskoj u 16 posto slučajeva, zatim u Španiji, Grčkoj i Belgiji sa po 14 posto.