Povratak zaboravljenog vajara
Obilježje na Petrovoj gori i „Bjelovarac“

Izložba djela Vojina Bakića u Zagrebu

Povratak zaboravljenog vajara

Prva retrospektivna izložba dela Vojina Bakića u Zagrebu. U grob otišao razočaran, dok su u Hrvatskoj rušili njegove spomenike. Svjetska kritika stavlja ga među najveće umjetnike prošlog vijeka

Nakon svih nesreća koje su snašle Vojina Bakića, jednog od najistaknutijih vajara prošlog vijeka, Zagreb priprema prvu retrospektivnu izložbu na kojoj će se odužiti velikom umjetniku. U Muzeju savremene umjetnosti u petak se otvara izložba djela Vojina Bakića, onih koja su ostala i nisu imala strašnu sudbinu iz devedesetih godina prošlog vijeka. Naime, mirnom i povučenom umjetniku, zbog same činjenice što je porijeklom bio Srbin i što je stvarao mnoga djela posvećena antifašizmu, uništene su gotovo sve skulpture širom Hrvatske, među kojima one ispred Spomen-parka Dotrščina, spomenik palim borcima u Čazmi i drugim gradovima. Neka od djela zauvijek su nestala, neka spasena i obnovljena, a među njima je i bista Josipa Broza Tita iz Velikog Trojstva, koja je sada u muzeju u Bjelovaru.

Zagrebačka izložba pokušaj je povratka Vojina Bakića na mjesto koje mu pripada u istoriji hrvatske umjetnosti i kulture, ali i da podstakne na razmišljanje kako se odnosimo prema umjetnosti, kada se umiješa politika. Bakića svjetska kritika stavlja među najveće umjetnike prošlog vijeka, vajare modernizma kakvih je malo bilo i u Evropi. I za života je malo izlagao, nije ga interesovala reklama, a nije bilo ni tačno da je imao status državnog umjetnika, o čemu se često govorilo.

Porodica Vojina Bakića u Drugom svjetskom ratu prošla je veliku nesreću, a ustaše su mu ubile četiri brata partizana. I sam je završio u zatvoru, ali ga je spasao vajar Frano Kršinić, a do samog kraja rata nije znao za sudbinu ostalih članova porodice. Srpsko porijeklo, iako se radilo o umjetniku kosmopoliti, bilo mu je teški teret koji je stalno nosio i na privatnom i na umjetničkom planu. Bakić je i u grob otišao razočaran i nesrećan, dok su se širom Hrvatske rušili njegovi spomenici.

Djela nijednog hrvatskog vajara nisu tako sistematski uništavana kao Bakićeva - tvrdi poznati istoričar umjetnosti Zvonko Maković. Po mnogima, ono što je u hrvatskom vajarstvu Ivan Meštrović bio početkom prošlog vijeka, Vojin Bakić je bio u drugoj polovini dvadesetog vijeka.

Djela Vojina Bakića nalaze se u brojnim evropskim muzejima, a u Zagrebu se sada izlažu najbolji radovi, među kojima i građa koja do sada nije bila viđena. Radi se i na projektima obnove uništenih Bakićevih djela, prije svega poprsja Ivana Gorana Kovačića i spomenika na Petrovoj gori. Dio građe iz Petrove gore prenesen je i u Beograd, a nakon „Oluje“ je spomenik potpuno uništen. Neke od svojih projekata, veliki spomenik Josipu Brozu i spomenik Marksu i Engelsu namijenjen Beogradu, Bakić nikada i nije realizovao.

OSJEĆAO TRADICIJU

„JA sam odasvud“, znao je da govori kada se prisjećao rođenja u Bjelovaru i svog oca Konstantina Koste, uglednog srpskog trgovca. Majka Josipa Fulvija Katarina Šnauc, plemkinja iz poznate pomorske porodice, i sama je završila pomorsku akademiju, ali nikada nije plovila. Bio je kosmopolita koji je snažno osjećao tradiciju iz koje je kao vajar potekao.

UNUK I UNIŠTENjE

U Porodici Bakić jedno vrijeme bio je i Dejan Tuđman, unuk prvog hrvatskog predsjednika Franja Tuđmana, koji je bio oženjen arhitektom Anom Martinom Bakić, Bakićevom unukom. Unuk partizanskog generala i unuka velikog vajara imaju i dvoje djece, a sve to ne bi bilo čudno osim činjenice da su Bakićeva djela vandalski uništena baš u Tuđmanovo vrijeme.

(Izvor:Večernje novosti)