Više je nego očigledno da je taj potez učinjen zbog potpune dominacije Sebastijana Fetela ove godine, pošto je svoju četvrtu titulu zaredom osvojio tri trke prije kraja prenosi b92.
Da je to pravilo donijeto pred ovu sezonu ne bi imalo nikakvog uticaja na konačan plasman i Fetel bi takođe obezbijedio titulu već na Velikoj nagradi Italije, koja je bila 16. od ukupno 19 trka.
Međutim, kada se pogleda malo dalje unazad, u istoriji Formule 1 titula je odlučena na poslednjoj trci 27. puta, a sa novim pravilima, taj broj bi se povećao na 46. Naravno, ne zna se kakav bi pristup bio vozača da je drugačije bilo bodovanje, ali je Autosport izabrao deset najzanimljivijih sezona koje bi potpuno promijenile tok istorije da je takav tada bio slučaj.
1953.
Pravo bodovanje: Askari 34,5; Fanđo 28; Farina 26
Novo bodovanje: Fanđo 37; Askari 34,5; Farina 32
Ta sezona je možda i najbolji primjer koliko ‘opasnosti’ donosi duplo bodovanje poslednje trke sezone. Kombinacija Alberta Askarija i Ferarija 500 bila je ubjedljivo najjača šampionata, ali bi Huanu Manuelu Fanđu jedina pobjeda u Maseratiju A6GCM-53 tokom te sezone bila dovoljna da obezbijedi titulu.
Razlog za to je što je Askari odustao na poslednjoj trci sezone, posle udesa sa Onofreom Marimonom, dok se borio sa svojim timskim kolegom Đuzepeom Farinom, što znači da nije osvojio nijedan bod.
Sličan problem bi mogao da se desi i vozaču koji pred finale u Abu Dabiju sledeće sezone vodi sa 49 bodova, iako je titula praktično u njegovim rukama.