U studiji se navodi da je, ako je suditi prema knjigama, Bond je toliko pio da su mu se ruke konstantno tresle (otuda promućkan, a ne promiješan martini), a zbog količine alkohola koju je ispijao prije zavođenja, sasvim je moguće da mu performanse u krevetu nisu bile na nivou.
Studiju, koju prenosi AFP, napisala su tri britanska ljekara koji su pročitali svih 14 knjiga o Džejmsu Bondu koje je napisao Ijan Fleming i bilježila kada i šta je glavni lik pio.
Iz studije su isključena dva romana: “Špijun koji me je volio”, jer je napisan u prvom licu, a konobarica koja priča nije pouzdan izvor i “Octopussy and The Living Daylights”, kompilacija kratkih priča.
Ljekari su, stoga, analizirali 12 romana, odnosno 123,5 dana iz života Džejmsa Bonda. Od toga, svega 36 je bilo bez alkohola jer je Bond bio ili zarobljen ili u bolnici. To ostavlja 87,5 dana tokom kojih je Bond popio 1150 čaša alkohola, odnosno 92 jedinice nedeljno što je četiri puta više od preporučene doze.
- Količina alkohola koju je Džejms Bond konzumirao znači da je imao velike šanse da oboli od nekih bolesti vezanih za alkohol i tako prevremeno umre – navodi se u studiji.
- Nivo funkcionisanja opisan u knjigama nije u skladu sa fizičkim, mentalnim pa čak i seksualnim funkcionisanjem nekoga ko je popio toliko alkohola.
Studija se završava navodom kako “Džejms Bond nije bio u stanju da promiješa svoje piće, čak i da je to želeo, zbog alkoholom izazvanog tremensa“.