Sjećanje na Ćamila Sijarića
Ilustracija

Ne propustite

Sjećanje na Ćamila Sijarića

Povodom sto godina od rođena znamenitog pripovjedača Čamila Sijarića, Radio Crne Gore, večeras od ponoći, emitovaće radio roman "Konak".

Zahvaljujući saradnji sa kolegama iz Radija BH 1, slušaoci Radija Crne Gore će biti u prilici da čuju izuzetno slojevitu dramu, u kojoj glavnog junaka tumači Rejhan Demirdžić.

Roman "Konak", snimljen u deset epizoda 1976. godine u Sarajevu, režirali su Mladen Ovadija i Marin Cvijović.

Čitajte slušajući "Konak", večeras od ponoći na prvom programu Radija Crne Gore i sjutra na Radiju 98 od 17:30.

Književnik Ćamil Sijarić rođen je 18. decembra 1913. godine u bihorskom selu Šipovice kod Bijelog Polja. Pod naslovom "Vijek od Ćamilovog rođenja", Centar za kulturu "Bihor" iz Petnjice organizovao je ljetos susret kod Ćamilove česme, gdje su o njegovom književnom opusu govorili domaći i pisci iz regiona.

Književnik iz Priboja, Faruk Dizdarević, istakao je Sijarićevu povezanost sa rodnim krajem.

"Kao što je sasvim znano, Ćamil je izuzetno volio svoj rodni kraj. Pripovijedao je i zapisivao nezaboravne priče o ljudima zavičajnog podneblja, a poznavao je istoriju toga kraja bolje nego svi istoričari. Za njim su se razastirale priče kao sagovi, kao cvijetni vijenci zavičajnih polja i proplanaka, kao da se čitav Bihor kretao za njim i u stopu ga pratio. Oživljavale su pred očima slušalaca slike njegovog zavičaja osebujne čarovitosti izvornog kolorita i folklorno okićenog života. U svom pripovijedanju, Ćamil Sijarić je svo vrijeme čuvao leksičke, sintaksičke i akcenatske specifičnosti zavičajnog govora", rekao je tada Dizdarević.

Koliko su Sijarićeve priče snažne metafore, istakao je književnik iz Herceg Novog, Miraš Martinović.

"Sve Ćamilove priče su snažne metafore, a posebno "Bunar", "Voda promuklica", "Česma", "Zelen prsten na vodi"... Traganje za vodom u bezvodnim krajevima, traganje je za ljepotom, za izgubljenim vremenom, za istinom... U mnogim njegoviom pričama, čuje se žubor vode, vidi se njeno oticanje, osjeća se žubor života. Isto kao i proticanje vremena, čiji se šum čuje, u smislu i na način kako ga je definisao i artikulisao veliki ruski pjesnik Osip Emiljevič Mandeljštam. Svaka Ćamilova riječ je zlatnik, koji ne tamni pred vremenom. Naprotiv, dobija ljepši i neprolazniji sjaj i dublji eho", kazao je Martinović.

Ćamil Sijarić je poginuo na pješačkom prelazu u saobraćajnoj nesreći u Sarajevu 6. decembra 1986. godine. Ostala je bogata biblioteka da svjedoči o plodnom književniku - jednom od naših najznačajnijih pripovjedača.

(Izvor:RTCG)