Građanska inicijativa za povratak spomenika predsjedniku SFRJ Josipu Brozu Titu na Trg partizana u Užicu, nije dobila “zeleno svjetlo” u užičkoj Gradskoj skupštini, piše Telagraf.
Inicijativa je dobila podršku devet članova koalicije SPS-PUPS-JS i jednog odbornika Demokratske stranke, dok su protiv glasala 32 odbornika SNS-a, DSS-a, URS-a, SPO-a i Nove Srbije.
U ime inicijativnog odbora koji je formirao užički odbor SUBNOR-a, odbornicima je o povratku spomenika Titu na Trg partizana govorio Milić Vukić.
Vukić je u obrazloženju naveo da je inicijativa za vraćanje Titovog spomenika na mjesto sa kojeg je uklonjen 1991. godine, podržana potpisima 4.477 građana, a da su to zatražile i organizacije SUBNOR-a Zlatiborskog okruga, Vrbasa i Novog Beograda.
Među potpisnicima su, kako je rekao, doktori istorijskih nauka, novinari, publicisti, narodni heroji.
U obrazloženju se navodi da je Izvršni odbor Opštine Užice na nezakonit način septembra 1991. godine donio Zaključak o uklanjanju spomenika Josipu Brozu Titu, da je spomenik uklonjen “na vandalski i necivilizovan način” čime je nanijeta ljaga Užicu i njegovim građanima poznatim po slobodarskoj, antifašističkoj i kosmopolitskoj tradiciji.
U tekstu se ukazuje ne to da je spomenik Josipu Brozu Titu, koji je 1991. godine premješten s Trga partizana u dvorište Narodnog muzeja, djelo velike umjetničke vrijednosti vajara Frana Kršinića i da je spomenik bio dio urbanističkog rješenja i Projekta Trga partizana, čija je izgradnja počela 1958. godine i trajala do svečanog otvaranja 4. jula 1961. godine.
Odbornička grupa SPS-PUPS-JS smatra da odbornici nisu kompetentni da odlučuju o vraćanju spomenika i predložila je prihvatanje inicijative, ali uz formiranje Komisije u kojoj bi bili stručanjaci za tu oblast.
U odgovoru na građansku inicijativu i u predlogu odluke, odbornici SPS-PUPS-JS navode da “Skupština Grada Užica podržava sva spomen-obilježja iz svih istorijskih razdoblja, a uklanjanje i vraćanje spomenika ne može imati uporište u različitim ideologijama”.