Masno pečenje je ukusno, nema govora jer mast je "nosilac" ukusa. Ali, ubrzo posle jela "oglasi" se želudac. Preteško, šta da radim? Ako je recimo to masno pečenje bio giros, već vas čeka rakijica na stolu – tradicionalni uzo koji su pravi od anisa.
Ne samo na Balkanu postoji običaj da se rakija pije kao lijek. Navodno pomaže i pri varenju. Ako i postoji neki pozitivan efekat konzumiranja žestokog pića posle jake i masne hrane, onda je to placebo efekat, a naučne studije ukazuju da alkohol posle jela može čak da djeluje suprotno – i uspori varenje.
Šta treba popiti posle jela
Važno je popiti pravo piće, i to u umjerenim količinama i u pravo vrijeme. "Najbolje je prije večere popiti šeri (nešto između likera i vina)", kaže Princ. Alternativno su za probleme sa varenjem, kao aperitivi takođe dobri porto (desertno vino), pivo ili neke vrste pjenušavog vina."
Švajcarski naučnici su 2010. sproveli jedno istraživanje i 20 zdravih odraslih osoba "pozvali" na ukusni Fondu od sira. Mlečni proizvod sa 32 odsto masti pravi je izazov za varenje. Dio učesnika je tokom eksperimenta, dakle za vrijeme jela, pio crni čaj, drugi su dobili po pola flaše vina (300 ml). Pored toga, neki od učesnika su posle večere dobili po čašicu rakije, drugi su dobili vodu.
Rezultat ovog eksperimenta bio je sledeći: što više alkohola, tim gore varenje. Već vino je usporilo rad digestivnih organa, a ako je na kraju popijena i čašica rakije – još gore.
"Želudac je u stvari veliki mišić koji kontinuirano pumpa hranu u pravcu creva", kaže za DW Kristijan Princ direktor Gastroenterološke klinike Helios u Vupertalu. Vjerovatno alkohol blokira nerve koji želucu daju impulse za pumpanje. "Ja sam veliki neprijatelj rakije posle jela", kaže Princ. "I uopšte ne vidim nikakvo pozitivno djelovanje žestokih pića po zdravlje."
Gorke supstance sadržane u napicima stimulišu specijalne ćelije želudačne sluznice, kako bi oslobodile kisjelinu. To može da pojednostavi prvu fazu varenja hrane. Taj efekat nema nikakve veze sa alkoholom. Espreso, u smislu gorkih materija, u principu ima isti efekat, kaže Princ. "Međutim, zbog svog intenziteta, espreso može da nam pokvari ukus hrane".
Treba znati granice svog tijela
Zdrava jetra može da toleriše, i to samo povremeno: kod žena do 30 grama alkohola, kod muškaraca maksimum 50 grama. Za poređenje: pivo (330 ml) sadrži 13 grama alkohola, vino (200 ml) 16 grama, šeri (100 ml) takođe 16 grama i viski (20 ml) 7 grama.
Oni koji se odluče za aperitiv, najbolje je da ga uzmu pola sata prije jela - kao što je to uobičajeno u Francuskoj. "Posle pola sata možete u potpunosti da uživate u ukusu hrane", kaže Princ.
Čaša vina uz jelo može da bude dobra - ali samo da izazove ili podstakne poseban ukus jela. Sa medicinske tačke gledišta, Princ u ovom trenutku ne vidi još neke prednosti za varenje. On čak izričito kaže da uz jelo ne bi trebalo piti pića na bazi kvasca, piva koja se često služe u Bavarskoj uz svinjsko pečenje. "Kvasac dovodi do akumulacije vazduha u želucu i dodatno ga nadima. To dovodi do još jačeg osjećaja napetosti," kaže on.
Ako posle jela zaista želite da pomognete svom želucu i crijevima, trebalo bi da odete u opuštenu šetnju. Naime, na osnovu jednog drugog istraživanja o uticaju rakije kao digestiva, došlo se do zaključka da je ležerna šetnja posle večere najbolji način da se što brže isprazni stomak. "Pokreti trbušnog zida vjerovatno imaju direktan uticaj na ćelije koje su zadužene za pumpanje želuca", kaže Princ.
Zaključak: klonite se digestiva: više štete nego koristi. Ko želi da se izbori sa osjećajem sitosti, umjesto da popije rakiju, trebalo bi da ode u kraću šetnju. Takođe, prije jela može da pomogne šeri - ali ne zbog alkohola, već zbog posebnih gorkih supstanci.
(Izvor:MONDO)