Istraživanja rađena na ovu temu su rijetka i tek su nedavno dala odgovore na pitanja što se to događa u našem tijelu dok se ljubimo?
„Čak i nježan dodir usnama šalje niz informacija mozgu koje nam govore što slijedeće učiniti. Usne su pune osjetljivih nervnih završetaka i oni nam pružaju razne informacije o drugoj osobi“, kaže Sheril Kirshenbaum iz Univerziteta Texas, Austin.
Žene i muškarci drugačije doživljavaju poljupce.
Žene se koncentrišu na detalje, poljupcem pokušavaju dobiti informacije o vezi- pokušavaju da ispitaju osjećanja partnera, je li njihova veza stabilna i u kom smjeru ide.
Muškarci više vole strasnije poljupce s jezikom.
I koliko god imali godina uvijek ćete pamtiti prvi poljubac. Čak i kada nam ljubavi postanu bivše.
Poljupci obilježavaju naš život. Kada dođemo na svijet, jedna do prvih stvari koju doživimo- makar se toga i ne sjećamo - je upravo poljubac. Tokom djetinjstva poljubac je ono što nas, tvrde naučnici, liječi piše Kolektiv.
Međutim, uz svu ljekovitost poljubaca, oni koji nas najviše uzburkaju ipak su oni s partnerima, neke procjene kažu da se uzbudimo do te mjere da nam strastveni poljupci mogu čak i skratiti život. I to za minut!
Za običan poljubac aktiviraju se 2 mišića, a za „francuski“ poljubac složno rade čak 34 mišića! I dok tu radnju obavljamo, u 5 sekundi izgubimo 12 kalorija. Poljupci u našem mozgu puštaju hormone sreće koji hrane našu psihu, a ništa ne dodaju našoj kilaži.
Istraživanja su pokazala kako dvije trećine svjetske populacije naginje glavu na desnu stranu dok se ljubi.
Zbog poljupca se prekidaju veze, pa sudeći po statstikama i istraživanjima, 59 posto muškaraca i 66 posto žena tvrdi da je prekinulo daljnji razvoj veze zbog lošeg poljupca!
Poljubac itekako može biti nezgodan- ne samo u onom izvedbenom smislu, već i potencijalno zarazan. Virusna mononukleoza nije bezazlena, ali je ujedno i jedina bolest koja je ime dobila po poljupcu.
Najduži poljubac na svijetu trajalo je čak 58 sati i 35 minuta.