IFJ / EFJ su u pismu koje su poslali liderima Crne Gore, premijeru Milu Đukanoviću, predsjedniku Filipu Vujanoviću i predsjedniku Skupštine Ranku Krivokapiću, izrazili svoju duboku zabrinutost u vezi sa napadom na dnevne novine, koji dovodi živote mnogih novinara i medijskih radnika u opasnost.
U pismu koje potpisuju predjednik IFJ Džim Bumelha i predsjednik EFJ Mogens Bliher Bjeregard, oni se zahvaljuju Vladi Crne Gore što je osudila napad, ali kažu da to nije dovoljno da odvrati neprijatelje slobode štampe u zemlji.
"Uprkos osnivanju Komisije za procjenu akcije od strane policije, tužilaštva i pravosudnih organa u slučajevima napada na novinare, vaša Vlada nastavlja da žmuri na povećanje govora mržnje tako česte sada u državnim medijima, koji ostaju nekažnjeni," kaže se u pismu.
U pismu, IFJ ukazuje na verbalne napade gradonačelnika Podgorice na fotoreportera Vijesti, kao i na urednika Vijesti Mihaila Jovovića, naglašavajući da IFJ ostaje nestrpljiva da čuje dugo očekivane rezultate istrage, ako ih ima, ko je odgovoran za ubistvo Duška Jovanovića, glavnog urednika dnevnog lista Dan, ko je odgovoran za prebijanje Željka Ivanovića, direktora Vijesti, i ko je dva puta napao reportera Tufika Softića, kao i ko je napao reportera Mladena Stojovića.
U odvojenom saopštenju, IFJ je danas takođe osudila napad na novinarku Lidiju Nikčevića iz Dana. Bila je napadnuta dok je napuštala svoju kancelariju u subotu uveče, 4. januara, od strane maskiranog napadača, i pretrpjela je strašne povrede glave.
Federacija zahtijeva da počinioci ovog užasnog napada budu identifikovani i odgovor daju za ono što su učinili.
"Postoji obilje dokaza da pokaže da vaše institucije nastavljaju da tolerišu raširenu nekažnjivost što je dovelo da ovi napadi budu jednostavna rutina”, navodi se u pismu, nastavljajući: "Ovo odsustvo nulte tolerancije na djelu od strane vaše Vlade bilo bi neprihvatljivo za institucije Evropske unije."
U pismu dodaje: "Vaše izjave u kojima osuđujete ova djela su dobrodošle, ali riječi moraju biti pretvorene u akcije i moraju se uložiti veći napori da se počinioci privedu pred lice pravde, kako bi se zaustavili ovi napadi i novinari u Crnoj Gori osjećali sigurnije."
"IFJ i EFJ poziva Vladu da odmah i značajno djeluje i tako da novinarstvo prestaje da bude najopasnija profesija u zemlji. Takav napor sa vaše strane će pokazati posvećenost unapređenju vrijednosti slobode medija u Crnoj Gori."