Ideja Kasumović je od vune, koja se u Crnoj Gori često baca nakon šišanja ovaca, napravila zanimljive skulpture u kombinaciji sa kamenom, portrete, slike, odijevne predmete, igračke i pomagala za fizikalnu terapiju.
Otvarajući izožbu "Vuna i kamen, sever i jug", univerzitetska profesorka i poslanica Jelisava Kalezić, ukazala je da se domaća vuna na Durmitoru, posle šišanja ovaca najčešće baca ili spaljuje, što je ocijenila porazom, pa je rad Ideje Kasumović okarakterisala kao način da se spriječi potpuno otuđenje čovjeka od prirode, prenijela je Beta.
U radu ove Ruskinje, koja je diplomirala na Moskovskom arhitektonskom fakultetu (MAHRI) a koja živi u Crnoj Gori, u Bijelom Polju, Kalezić prepoznaje mnoge dobrobiti i za lokalnu zajednicu.
Navela je da Kasumović vunu koristi kao terapeutsko sredstvo u radu sa djecom ometenom u razvoju, te da je potvrđeno da rad na likovnom oblikovanju vune pokreće razvoj socijalnog preduzetništva na sjeveru Crne Gore.
Kalezić je navela da su radionice sa djecom ometenom u razvoju, pokazale da takav rad poboljsava motoriku, koncentraciju i radost kod djece.
Na izložbi je prikazano i par radova sa presovanom vunom, djece ometene u razvoju iz Bijelog Polja.