Katalonci danas o nezavisnosti
Ilustracija

Nakon višegodišnjih masovnih protesta

Katalonci danas o nezavisnosti

Poslanici katalonskog parlamenta danas će glasati o tome da li da traže održavanje referenduma o nezavisnosti Katalonije od Španije, javila je agencija Beta.

Današnje glasanje je međaš u višegodišnjim masovnim protestima Katalonaca, veoma ponosnih na svoju posebnu kulturu i jezik, koji traže pravo da odluče da li žele da se odvoje od Španije.

Ovo glasanje je, međutim, velikim dijelom simbolično. Katalonija može da traži od španske vlade dozvolu da održi referendum o nezavisnosti, ali Madrid ima pravo da kaže "ne", a skoro sigurno je da će to i reći.

Španski premijer Marijano Rahoj je više puta rekao da neće dozvoliti održavanje katalonskog referenduma o secesiji jer španski Ustav iz 1978. predviđa samo jedinstvenu državu i nalaže da se referendumi koji se odnose na Španiju moraju održavati na nacionalnom nivou, a ne na regionalnom.

Premijer Rahoj ima apsolutnu većinu u nacionalnom parlamentu čime je osigurano da će njegov stav pobijediti, a glavna opoziciona Socijalistička partija je takođe protiv održavanja referenduma.

Katalonska pokrajinska skupština danas će glasati o predlogu da se zatraži od španskog Kongresa (Skupštine) dozvola da se Kataloniji daju potrebna ovlašćenja da održi referendum o nezavisnosti.

Očekuje se da će ovaj predlog biti s lakoćom usvojen u pokrajinskoj skupštini, i mada će najvjerovatnije biti odbačen na nacionalnom nivou, mogao bi da podstakne napore za nezavisnost.

Jaka separatistička poruka u Kataloniji može takođe da podstakne pokrete za nezavisnost u drugim zemljama EU. EU će pratiti majske izbore u Belgiji i to da li će se Flamanci zalagati za veću autonomiju, a Škotska se sprema da na jesen ove godine održi referendum o otcjepljenju od Velike Britanije.

Iako Katalonci znaju da su šanse da im Madrid dozvoli da održe referendum takoreći nepostojeće, oni su prošlog vikenda izašli na ulice Barselone gdje su protestovali i održali imaginarne "izbore" sa glasačkim kutijama postavljenim na stolovima na rasklapanje na ulicama.

Ankete pokazuju da Katalonci velikom većinom podržavaju to da im se dozvoli pravo da održe referendum o nezavisnosti, a otprilike su jednako podijeljeni o tome da li bi glasali za nezavisnost. Ta podrška za nezavisnost se znatno smanjuje kada se postavi i pitanje da li su za nezavisnu Kataloniju van Evropske unije.

Evropska unija i NATO su upozorili da bi Katalonija bila isključena ako bi se odvojila i da bi morala da odvojeno traži članstvo.