Mračna strana koja obuzima romane
Ilustracija

Novi trend

Mračna strana koja obuzima romane

Gardijanova kolumnistkinja Lusi Vajthaus, autorka trilera „Before We Met“, otkriva zašto je u posljednje vrijeme došlo do trenda romana koji kombinuju romansu, dezintegraciju bračne zajednice i triler, tzv. šik noara ili šik lita koji je prešao na tamnu stranu.

U izdavačkim vodama očigledan je trenutni entuzijazam za šik noar, novi talas psiholoških trilera koji ciljaju na žensku publiku. Za razliku od klasičnog šik lita, novi romani nemaju srećan završetak i vjenčanice na kraju priče, već samo brojne obrte u zapletu i izmučene likove.

„To su trileri koji su prebačeni u domaću, porodičnu sferu djelovanja, priče o intimnim izdajama i problematičnim odnosima“, opisala je novi žanr Rozamund Urvin, novinarka magazina Ivning Standard.

Različite romane šik noara obično povezuje strah od nepoznavanja nezgodnih i mračnih strana bliskih osoba, obično partnera. Trend je pokrenuo bestseler roman 'Gone Girl' autorke Žilijan Flin o toksičnom odnosu nesimpatičnog Nika i psihopate Ejmi, koji je doživio i filmsku adaptaciju u kojoj glume Ben Aflek i Rosamund Pike. Jedan od pokretača bila je i knjiga 'Before I Go to Sleep' od S. J. Votsona.

Novi talas u centar dešavanja i misterija stavlja uglavnom – bračne parove, smatra Vajthaus.

Šik noar sugeriše da je šik lit prešao na mračnu stranu: žanr istražuje potencijalne opasnosti braka, predanog i kompleksnog odnosa. Šta leži ispod novog talasa trilera o bračnoj tematici? Vajthaus ima dvije teorije o iznenadnom trendu.

„Prvo, u brak stupamo sve kasnije, a žene se udaju s većim rizikom gubitka. Mnoge su uplašene da će izgubiti sebe i svoj identitet udajom i majčinstvom, karijere i finansijsku nezavisnost. Brak je jedan od najintimnijih odnosa i to može biti zastrašujuće za ljude koji su navikli biti samostalni. Druga stvar, živimo u doba izlaganja. Svakodnevno, putem svih medija, Fejsbuka, Tvitera, rijalitija, bombardovani smo informacijama o privatnim životima drugih ljudi. I dok se ljudi osjećaju slobodno da dijele privatni život s drugima, za mnoge otkrivanje tajni o odnosima u braku ostaje zabranjeno. Ako je brak dobar, zbog odanosti, ako je loš, zbog srama. Brak zadire u područja seksa i finansija pa niko osim dvije osobe direktno uključene u njega ne zna cijelu istinu. A za pisce psiholoških trilera, to su neodoljivi mamci“, zaključila je.

(Izvor:T-portal)