U središtu romana je junak po imenu Mišel, činovnik je u Ministarstvu kulture koji nakon smrti oca odlučuje da otputuje na Tajland gdje posjećuje barove i upušta se u odnose s prostitutkama. Treći Uelbekov roman na Telegrafovu listu dospio je zbog mizantropije i rasističkih i seksističkih stavova koji vas bez dileme neće ostaviti ravnodušnim.
2.“Voljena“, Toni Morison
Od romana o ropstvu malo ko očekuje da će djelovati poput antidepresiva, a Pulicerovom nagradom nagrađeno djelo književnice Toni Morison upravo je takvo. Donosi priču o ženi koja je ubila vlastitu kćer kako bi je zaštitila od kazne i mučenja, a njen duh nastavlja da je progoni.
3.“Put“, Kormak Makarti
Uz postprazničnu depresiju odlično ide postapokaliptični roman jednog od najcjenjenijih živih američkih pisaca, Kormaka Makartija. Nakon neimenovane kataklizme, slijedeći opustjele autoputeve, otac i sin putuju Amerikom i shvate da je svijet kakav su znali nestao - klima se promijenila, životinje su pomorene, a zemljom je zavladao kanibalizam i nasilni kultovi.
4.“Prva ljubav“, Semjuel Beket
Beketov humor obično njegova djela lišava totalnog crnila, ali u ovom slučaju nije uspio da rasprši osjećaj očaja koji čitaoca spopada prilikom čitanja. Djelo napisano 1946., a objavljeno 1973. donosi priču o okrutnom odnosu beskućnika i prostitutke.
5.“Stakleno zvono“, Silvija Plat
Autobiografski roman poznate američke pjesnikinje Silvije Plat napisan pod pseudonimom Viktoria Lukas, između ostalog, donosi priču o borbi s depresijom i njena iskustva nakon pokušaja samoubistva kada je nekoliko mjeseci provela na oporavku u bolnici. Dramatčnosti djela doprinosi i činjenica da je autorka na kraju izvršila samoubistvo 1963, iste godine kada je objavljen roman.
6.“Neslavni Jude“, Tomas Hardi
Roman o vrijednom mladiću iz radničke klase koji se iz petnih žila trudi da poboljša život, a na svom putu biva izmanipulisan, prevaren i napušten od svih svojih prijatelja, i na kraju umre sam i ostavljen čak i od svoje prave ljubavi, uzdrmaće i vječne veseljake.
7.“Žerminal“, Emil Zola
Žerminal iz 1885. trinaesti je od 20 romana iz Zolinog ciklusa Rugon-Makarovi ili Prirodna i društvena istorija jedne porodice pod Drugim carstvom. U romanu pratimo mladića Etjena Lentjera koji dolazi u rudarsko naselje Voruks, naporno radi i živi u bijedi sa siromašnom porodicom Mahu, a nesrećno je zaljubljen u Ketrin. Dobijamo uvid i u paralelni svijet bogatih čiji pripadnici žive lagodno u izobilju.
(Izvor:RTCG)