On je gostujući na RTS-u rekao da je poslednja članica- Hrvatska morala da usvoji 200.000 dokumenata tokom pregovora, ali da je i to sada promjenjeno i da se ne zna koliko će Srbija morati da mijenja, jer, kako kaže, sve zavisi od vremena koliko će Srbiji trebati da dodje do vrata EU.
Drugo su, kako objašnjava, specifičnosti Srbije i da je kod svih zemalja poglavlje 35 bilo završno, dok je za Srbiju ono veoma bitno jer je u tom poglavlju tema Kosovo i sa njim će se početi i završiti pregovori.
"Šta će u njemu biti vjerovatno ni EU ne zna. Ono neće zamjeniti Briselske dogovore i to će bitri ključni uslov za Srbiju", rekao je Simić i dodao da su ipak najveći izazovi za Srbiju poglavlja 23 i 24, a to su pravosuđe i unuitrašnji poslovi.
Početak pregovora sa EU je, prema njegovoj oceni, istorijski dan za Srbiju, ali i za EU koju potresa kriza.
"Ovo nije samo istorijski dan za nas već i za njih, jer pokazuje da EU postoji", naglasio je Simić.
Upitan da li Srbija može biti nagrađena i da brže uđe u EU, on je odgovorio da je to teoretski moguće i da su tako nagrađene Bugarska i Rumunija koje su primljene prije nego što su ispunili uslove.
Simić je pojasnio i da pregovori mogu biti zamrznuti ili blokirani i da svaka od 28 država članica može da blokira pregovore.