Šta sve utiče na kupovinu zdravije hrane?
Ilustracija

Američka studija

Šta sve utiče na kupovinu zdravije hrane?

Američka studija nastojala je ustanoviti koji nas faktori mogu podstaknuti na zdravije prehrambeno ponašanje. Studija je objavljena u časopisu Psychological Science te nam otkriva novu strategiju promjena nezdravih prehrambenih navika.

Randomizirana, kontrolna studija provedena je u 6.500 domaćinstava pri čemu su ispitanici za svakih 6 mjeseci studije morali povećati kupovinu zdravih namirnica za 5 % u odnosu na dosadašnju kupovinu. Svi ispitanici su volontirali i imali su popust na zdravu hranu u lokalnom supermarketu. Ispitanici su podijeljeni u 3 grupe pri čemu je prva grupa pristala na rizik od gubitka popusta, a time i novaca, ako nisu povećali kupovinu za 5 %, druga grupa nije pristala na taj rizik dok su kontrolnu grupu činili ispitanici lošeg socijalnog statusa koji nisu mogli riskirati gubitak popusta.

Studija je pokazala kako su najbolji rezultati postignuti u prvoj grupi. Prosječno se povećala kupovina zdravih namirnica za 3,5 %. Iako su neki izgubili pravo na popust ustrajali su na povećanju kupovine „zdrave“ hrane u želji za poboljšanjem prehrambenih navika. U grupama koje nisu bile podložne riziku gubitka novaca nisu uočeni značajni rezultati poboljšanja načina ishrane.

Autori smatraju kako nije potrebno samo adekvatno obrazovati ljude o pravilnoj ishrani nego uključiti ključne faktore poput novaca kako bismo bili puno istrajniji u pravilnijem načinu ishrane.

(Izvor:MOJEzdravlje)