Ova video-instalacija je prvi put prikazana krajem decembra prošle godine u sklopu sajma „Art Basel Miami Beach“, a ovo je prva festivalska premijera na prestižnoj smotri filma u Park Sitiju.
U ostvarenju možemo vidjeti kratak isječak života Marine Abramović. Ona je snimljena kako funkcioniše, kreće se, diše… a sve to uz muzičku pratnju drevne grčke muzike koju je prilagodila srpska pjevačica Svetlana Spajić. Ta kompozicija, prema riječima autorke, simbolizuje ciklus života.
Uoči premijere na Sandensu, reditelj „Portreta Marine Abraović“ kazao je u intervjuu za portal Complexart da mu je bilo bitno da tijelo umjetnice, koje bukvalno predstavlja jednu vrstu alata u njenom djelu, bude upečatljivo i blisko gledaocima.
„Kako se snimanje odvijalo, shvatio sam koliko je moćno i intimno ispričati jednu autentičnu priču kroz ovaj, na neki način, dramatičan način koji omogućava 3D kinematografija. To je najbliže što gledalac može prići subjektu u portretu“, kazao je Plasek.
Sa Marinom, kako je rekao, poznaje se već sedam godina.
„Ja joj vjerujem. Ona je jedna od najiskrenijih umjetnika koje sam ikada sreo. U njenoj četiri decenije dugoj karijeri bila je dosljedna u svojim umjetničkim idejama. To mnogo poštujem. Veoma sam zahvalan što je imala povjerenja u mene. Malo ko može da pristane na takvo ogoljavanje i izlaganje svoje intime“, istakao je Plasek.
Svaki element u filmu, prema riječima reditelja, bio je izazov.
„Na ovom ostvarenju radilo je više od 40 ljudi. Nakon svega, želio bih da gledaoci iz sale izađu sa osjećanjem da su prisustvovali predavanju jedne ranjive prirode koja je spremna da se otvori i podijeli svoje iskustvo i znanje sa svima“, kazao je Plasek.
Umjetnica performansa Marina Abramović nedavno je prikupila 600.000 dolara za svoj Institut koji bi trebalo da bude otvoren u gradiću Hadson, u blizini Njujorka, 2015. godine. Osnivanje Instituta Marina Abramović podržalo je preko 3.000 donatora širom svijeta. Institut će biti mjesto okupljanja mladih umjetnika iz cijelog svijeta na kome će moći da dobiju slobodu u umjetničkom izražavanju i djelovanju. MAI će biti i mjesto saradnje umjetnosti, nauke, tehnologije i spiritualnosti i baviće se očuvanjem narazličitijih umjetničkih disciplina od plesa, pozorišta, muzike i opere do novih oblika umjetničkog izražavanja.
(Izvor:RTCG)