Demonstranti su zahtijevali poštovanje slobode govora pa i povlačenje Francuske iz Evropske unije.
"Dan bijesa", kako su ga nazvali organizatori - 50 malih, uglavnom desničarskih organizacija - okupio je u francuskoj prijestonici, prema njihovoj procjeni, oko 120.000 ljudi, dok policija tvrdi da ih je bilo 17.000, javio je AFP.
Demonstranti su pozvali na ukidanje prošle godine uvedenog zakona o homoseksualnim brakovima, neki od njih na povlačenje Francuske iz EU, a među učesnicima skupa bilo je i onih koji su zahtjevali poštovanje slobode govora aludirajući na vladinu odluku da zabrani šou kontroverznog komičara zbog antisemitskih komentara.
Mnogi na skupu žalili su se i na Olandov ljubavni život, dan pošto je predsjednik saopštio da raskida dugogodišnju vezu s Valeri Trirveler, zbog afere s glumicom Žili Gaje.
"Oko predsjednika je mnogo skandala, on nanosi sramotu Francuskoj", rekla je francuskoj agenciji jedna 60-godišnja žena.
Jedan od organizatora rekao je okupljenima da su ovde da "kažu da im je dosta", dodajući da su francuski lideri "više preokupirani svojim poslovima nego nezaposlenošću".
Neredi su izbili između nekoliko stotina demonstranata i snaga reda po završtku skupa, u trenutku kada su se okupljeni razilazili.
Više stotina osoba, među kojima je bilo i maskiranih ljudi, gađali su policiju flašama, petardama, gvozdenim šipkama, kantama za smeće i dimnim bombama, na šta je policija odgovorila suzavcem.
Kako je precizirano, 19 policajaca je povrijeđeno, od kojih jedan "potencijalno teško".
Skup je organizovalo oko 50 različitih grupa među kojima je bilo pokreta desnice i ekstremne desnice, kao i katoličkih konzervativaca, koji su kritikovali politiku vlade i francuskog predsjednika koja vodi "propasti".
Demonstranti su pozvali Olanda da se povuče i zaprijetili da će u suprotnom nastaviti protest, pod nazivom "Dan bijesa", do izbora.
Više organizacija, međutim, koje su prvobitno najavile da će se pridružiti protestu, odustalo je od učešća. Među tim grupama je i stranka ekstremne desnice Marin Le Pen nacionalni Front, koja je saopštila da nije dio današnjeg protesta.
Ministar unutrašnjih poslova Manuel Vals rekao je čeras da "oštro osuđuje nasilje pojedinaca, ekstremnih grupa ili grupa ultra desnice protiv pripadnika snaga reda, jer im je jedini cilj stvaranje nereda".
Portparoli grupa koje su organizovale protest pozvale su parlament da pokrene proceduru smenjivanja predsednika republike.
Francuska, druga po jačini ekonomija evrozone, suočava se s visokom stopom nezaposlenosti, a Oland je nedavno najavio plan o uštedi 50 milijardi eura od 2015. do 2017. godine kako bi se oživjela privreda.
Nekoliko partija i organizacija poput krajnje desničarskog Nacionalnog fronta, koji se, inače, zalaže za istupanje Francuske iz EU, nije učestvovalo na današnjem protestu.
(B92)