Pažljivo sa brokolijem
Ilustracija

Ne pretjerivati

Pažljivo sa brokolijem

Brokoli je jedna od najzdravijih namirnica.

Bogat je antioksidansima, a vjeruje se i da smanjuje rizik obolijevanja od karcinoma. Osim toga, brokoli koji je kuvan na pari snižava holesterol. Isto važi i za ostalo srodno povrće, kao što su kelj i kupus, ali samo ako ih ne jedete previše, upozoravaju naučnici i nutricionisti.

Kelj je postao vrlo popularna zdrava namirnica. Ovo povrće je antioksidans, odlično je za kardiovaskularni sistem ima protivupalna svojstva i smanjuje rizik obolijevanja od karcinoma.

Međutim, konzumiranje prevelike količine kelja može biti poprilično loša stvar. Naime, prevelike količine kelja mogu uzrokovati hipertireozu, stanje kada štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona.

Svježe voće i povrće utiču na zube jer prirodni šećeri u sokovima od voća i povrća mogu prozrokovati kvarenje zuba, a limun, iako bogat vitaminom C i bioflavonoidima koji sprječavaju rak, u određenoj mjeri oštećuje gleđ koja štiti zube.

Ako želite da izbegnete negativne posljedice konzumiranja kelja, svakako treba prije jela da ga skuvate i tako smanjite rizik. Naime, kuvanjem kelja smanjuju se aspekti koji doprinose pojavi hipertireoze.

Negativan uticaj na štitnu žlijezdu uglavnom ima povrće poput kelja, brokolija, kupusa, karfiola i repe, pa količinu tog povrća treba dozirati. S druge strane, povrće kao što su krastavci, cvekla, celer, peršun, tikvice i šargarepa s obzirom na količinu, nema taj negativni aspekt.

Ove upozoravajuće činjenice o kelju i srodnom povrću ne bi trebalo da vas odvrate od redovne konzumacije povrća.

Tereza Fung, profesorka nutricionizma na Harvardu kaže da "normalne, razumne količine povrća nijesu problematične i da osoba (koje nema problema sa štitnom žlijezdom) koja nekoliko puta nedjeljno jede ovo povrće ne bi trebalo da osjeća nikakve negativne posljedice".

Međutim, kako naglašava, sve je u umjerenosti. "Ako osoba ima hipotireozu ili uzima ljekove za štitnu žlijezdu, trebalo bi da provjeri način ishrane sa svojim ljekarom. Međutim, čak i u tom slučaju ovo povrće u razumnim količinama ne bi trebalo da bude problem. Ali ako, na primer, svaki dan popijete veliku čašu soka od kelja, tada ste već u rizičnom području", objašnjava Tereza Fung.

(Izvor:RTCG)