Da biste naučili da čitate tuđe misli, nisu potrebne supermoći. Psiholog Kiran Behara iz Los Anđelesa, koji je usavršio razumijevanje ljudi tokom 11-godišnjeg istraživanja, tvrdi da je dovoljno samo deset minuta da biste “pročitali” prijatelje, kolege i poznanike. Ako ste ozbiljni u nastojanjima da savladate tu tehniku, s vremenom ćete i stranca moći da razotkrijete za najviše nedjelju dana.
"Znaćete šta misle i šta osjećaju, a sve što je potrebno je malo želje i intuicije", tvrdi psiholog.
1. Posmatranje
Stvorite bazu čitanja misli tako da pomno posmatrate ljude oko sebe. Tako ćete najlakše naučiti da razlikujete slučajne gestove od onih koji upućuju na navike i karakter te osobe.
2. Uočavanje nedosljednosti
Potražite nedosljednosti između riječi koje osoba izgovara i položaja tijela, pokreta, mimike i gestova. Ono što osoba govori je naučeno ponašanje, sve ostalo vam govori o stvarnom ili podsvjesnom razmišljanju.
3. Razlikovanje reakcija
Počnite od jednostavnih pitanja poput: “Kako ste” koja vam mogu pomoći da “snimite” uobičajene reakcije i gestove osobe. Kako “napredujete” u razgovoru, tako ćete bolje uočiti razlike.
4. Konkretno ispitivanje
Kad imate priliku da postavljate pitanja, postavljajte ona koja zahtevaju jasan odgovor. U nejasnom odgovoru teško ćete “prepoznati” pokušaj da vas osoba navede na pogrešan trag. Posmatrajte osobu bez prekida.
5. Jačanje ega
Obratite pažnju na izbor riječi sugovornika. Ako osoba kaže: “Osvojio sam još jednu nagradu”, zapravo želi da vam da do znanja da je već nagrađivana i time jača vlastitu sliku o sebi. Ukoliko budete laskali, uspjeh je zagarantovan.
6. Kretanje u napad
Kad se osoba koja sjedi preko puta vas naslanja torzom daleko od vas, to je znak stresa. Ako morate da pobijedite tu osobu (na primjer, u raspravi), sad je trenutak za verbalni napad jer će zbog nemira biti dekoncentrisana.
7. Otkrivanje stresa
Smirujući gestovi kao što je dodir čela ili trljanje dlanova o butine pokazatelji su pretjeranog stresa. Trljanjem čela osoba želi da umiri svoja razmišljanja i “izvuče” pravi odgovor na neugodna pitanja.
8. Mrštenje i bore
Tragovi neugode i nelagode lako mogu da se prepoznaju i na licu. Prvi znak je mrštenje, zatim izbrazdano područje oko obrva, stisnuta vilica, stiskanje usana ili zatezanje lica i vratnih mišića.
9. Odugovlačenje
Ako neko zatvara oči na trenutak (više nego što to činimo tokom treptaja), potrebno mu je vrijeme da pročisti grlo ili traži da se ponovi pitanje, zapravo odugovlači. Ako vam treba priznanje - ne odustajte.
10. Detektovanje laži
Osoba koja izbjegava kontakt očima, pretjerano trepće ili se vrpolji u stolici vjerovatno laže, navodi vas na pogrešan trag ili izbjegava odgovor. To su znakovi tjeskobe, dok mnogi mogu gledati u oči i lagati.
11. Drhtanje glasa
Drugi potencijalni pokazatelji da osoba pokušava da vas prevari su drhtavi glas ili nejasnoća u odgovoru. Ako neko nepotrebno širi priču i ide u detalje koji nisu bitni, želi da vas zbuni. Prekinite ga.
12. Ženska odbrana
Dodirivanje procjepa na prednjoj strani vrata može da značiti da osoba pokušava da se zaštititi, odnosno da se osjeća ugroženo. To je gest koji često koriste žene kada osjećaju nelagodu u razgovoru.
13. Muška odbrana
S druge strane, muškarci kad im je nelagodno, često napinju vrat, što je instinktivni pokušaj da se smanji broj otkucaja srca, dakle - nemir. Napete žile na vratu pokazuju da je osoba pod stresom
14. Slušanje
Dugo i zvučno uzdisanje - poznato kao uzdisaj katarze - znači da je osoba pod emocionalnim stresom. Takav uzdisaj je čest kad nekog ulovite na djelu, tj. kad shvati da je kraj pretvaranju.
15. Posmatranje očiju
Kada osoba škilji ili joj se sužavaju zjenice, to je znak da joj smeta ono što vidi. Ali, to je i prirodna, nesvjesna reakcija na opasnost ili jako svijetlo, pa imajte to na umu.
(Izvor: Ženskiportal.me)