Danas se koriste u gotovo svim kozmetičkim i preparatima za ličnu higijenu, a ima ih i u nekim vrstama namirnica.
Američka Agencija za hranu i ljekove ih opisuje kao bezopasne, barem u količinama od 0,01 do 0,3 procenta, koliko se nalazi u većini proizvoda.
Međutim, poslednjih godina sve češće se čuje glas onih koji smatraju da su parabeni opasni, a naročito posle istraživanja iz 2004. koje je pokazalo da su u tumorima raka dojke pronađeni sastojci parabena.
Iako nikada nije utvrđena njihova povezanost sa rakom, istraživanje je pokazalo da parabeni u organizmu oponašaju slab estrogen, sposoban da izmeni ćeliju u laboratorijskim uslovima i poremeti njen razvoj.
Međutim, stručna javnost i dalje insistira na tome da su u koncentracijama u kojima se nalaze u kozmetici suviše slabi, da bi predstavljali prijetnju.
Glavni problem je njihova rasprostranjenost – nalaze se u između 13.000 i 15.000 proizvoda za ličnu njegu, pa je riječ o dugoročnoj i konstantnoj izloženosti.
Analize Centra za kontrolu i prevenciju bolesti SAD iz 2006. pronašle su tragove parabena u organizmima 90 odsto testiranih ljudi.
Osim toga, nedavni izvještaj studije objavljene u Environmental Science & Technology pokazao je da se parabeni nalaze u toliko preparata, da čak i djeca dobijaju relativno visoku dozu.
Ukoliko strahujete da se suviše izlažete ovom konzervansu, pronađite prirodnije varijante kozmetike koje ga ne sadrže, a kojih u poslednje vrijeme ima sve više na našem tržištu.
(Izvor:B92)