Prošle godine ova postavka, premijerno predstavljena u Beogradu, izazvala je pozitivne reakcije i interesovanja posjetilaca iz cijele bivše Jugoslavije. Izložba „Živio život” omogućava posjetiocima da najveći dio SFRJ istorije dožive svim čulima putem autentičnih eksponata i karakterističnih scenografija. Svaki posjetilac, do 1. marta, imaće priliku da vidi radničke uniforme, da se podsjeti mirisa kolonjske vode „Pino Silvestre”, prepoznatljivog parfema svakog muškarca iz 70-tih godina prošlog vijeka koji se mogao nazvati Jugoslovenom. Za razliku od uobičajenih izložbi, gdje je posjetilac samo pasivni posmatrač, „Živio život” omogućava aktivan odnos sa postavkom, čime on postaje njen sastavni dio.
Na izložbi zatičemo Vuka Babovića, profesora književnosti u penziji, koji zadubljeno posmatra omote ploča i fotografije muzičara koji su se nekada slušali. Na pitanje kako doživljava cjelokupnu postavku, Babović sa ponosom ističe da je oduševljen.
- Veliki sam jugonostalgičar. Sve je autentično i lijepo. Sada sam ja došao, a poslijepodne ću pozvati svoje prijatelje da dođu i posjete ovu divnu izložbu. Od političkog vrha Jugoslavije, preko radnih akcija, kulture, mode, muzike, sporta, uspjeha tadašnje države, sve ukazuje na Titovo vrijeme i on je svugdje prisutan. Tako i treba, jer su uspjesi u svim oblastima života, od industrije, preko koncepta bratstva i jedinstva do spoljne politike, bili više nego evidentni. Ma šta danas govorili, to bratstvo i jedinstvo je bilo realno i sve se postiglo zahvaljujući njemu – zaključio je Babović za „Dan”.
Malo dalje, zatičemo Vuka Marinovića koji svom sinu Miljanu pokazuje slike djetinjstva i mladosti, bez fejsbuka i mobilnih telefona. - Sve ovo budi najljepša sjećanja i bezbrižne i vedre slike moga djetinjstva, mladosti, vojnog roka u čuvenoj JNA i mnogih drugih nezaboravnih dogodovština – podsjeća se Vuk Marinović.
Postavka odgovara na brojna pitanja jugonostalgičara - Kakve su se frizure nosile? Ko je bio Alija Sirotanović? Koja su se jela spremala? Kako je izgledao tadašnji supermarket? Kako su se koristili prvi kompjuteri? Koji filmovi su bili popularni? Koja muzika se slušala? Šta se čitalo? Na koga se bilo ponosno?
Posjetioci će na, na kraju, saznati ko je bio „običan čovjek” toga doba. „Običan čovjek” je ustajao u 6.00, prao zube domaćom pastom, koristio „Pitralon” losion, a stan mu je mirisao na toplo mlijeko. Vozio je novog „fiću”, čitao magazin „Start”, slušao Ivu Robića i „Siluete“. Išao je u Trst da kupi ono što nije mogao u domaćim robnim kućama, kampovao je bez para sa društvom, radovao se državnim praznicima. Izložba će biti otvorena do 1. marta svakog dana od 10.00 do 22.00 časa.