U Tuzli je i danas nastavljen protest nezadovoljnih radnika, javlja Dnevni avaz uz napomenu da je policajcima stiglo pojačanje iz drugih gradova.
U Kantonalnom tužilaštvu održana je pres-konferencija na kojoj je glavni tužilac Tomislav Ljubić saopštio detalje oko puštanja na slobodu trojice uhapšenih. Aldin Širanović, Albin Herljević i Nusret Hodžić pušteni su sinoć iz pritvora u kasnim noćnim satima. Prema Ljubićevim riječima nije bilo elemenata za njihovo zadržavanje u pritvoru, ali je protiv sve trojice pokrenuta istraga.
Protiv dvojice zbog napada na ovlašćena službena lica, odnosno policiju, dok je treći osumnjičen za pomaganje prilikom bijega četvrtoj osumnjičenoj osobi. Ta osoba je Almir Arnautović i za njim je raspisana potjernica.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, poslije dvodnevnih demonstracija nezadovoljnih građana, sa više od 130 povrijeđenih, pozvala je jutros građane da svojim ponašanjem doprinesu normalizaciji odnosa i smirivanju situacije.
Naročito zabrinjava učešće djece i maloljetnika u protestima, naveo je MUP i pozvao roditelje da utiču na djecu da izbjegavaju mjesta na kojima se okupljaju demonstranti, piše Telegraf.
Premijer Tuzlanskog kantona Sead Čaušević pozvao je ponovo predstavnike firmi, čiji su radnici započeli proteste zbog loše privatizacije, da danas dođu na sastanak sa predstavnicima Vlade da bi se razgovaralo o rješavanju radničkih zahtjeva.
Takođe, Vlada početkom naredne sedmice namjerava da održi sastanak sa predstavnicima Udruženja nezaposlenih Tuzla, koje je bilo aktivan učesnik protesta kako bi se definisali prioritetni ciljevi i zahtjevi mladih.
I kantonalna Vlada apeluje na građane da se suzdrže od uništavanja privatne i javne imovine i da se “komunikacija vrati u institucionalne okvire, kako bismo najefikasnije iznašli rješenja za novonastalu situaciju”, prenosi Fena.
Tužilaštvo u saradnji sa MUP- om Tuzlanskog kantona i dalje utvrđuje ulogu, djelovanje i odgovornost većeg broja osoba tokom dva dana demonstracija u Tuzli, navodi se u saopštenju.
OPRAVDAN REVOLT SIROMAŠNIH
Bosna i Hercegovina suočena je s talasom socijalnih nemira koji po svemu podsjeća na pravi narodni ustanak, ocjenjuju danas dnevni listovi u toj zemlji, dan pošto je više od 130 ljudi, među njima 104 policajca, povrijeđeno u protestima u Tuzli.
Elektronski i štampani mediji u BiH opravdavaju proteste i ističu da su oni rezultat teškog socijalnog i privrednog stanja u zemlji koje predugo traje. Na naslovnim stranama izdanja svih uglednijih novina osvanule su velike fotografije s prizorima s tuzlanskih ulica.
- Počela je nova Husinska buna – naslov je koji je uz te fotografije objavilo sarajevsko “Oslobođenje”, aludirajući na pobunu rudara s područja Tuzle 1920. godine, kada su se zbog smanjenja nadnica sukobili s tadašnjom kraljevskom žandarmerijom pri čemu je ubijeno sedam rudara.
Nazivajući aktuelna zbivanja u Tuzli i uvodom u “bosansko proleće”, list ističe da podrška demonstrantima stiže i iz drugih djelova zemlje.
Dnevni avaz za izgrede krivicu svaljuje uglavnom na vladu Tuzlanskog kantona i njenog predsjednika Seada Čauševića koji je u četvrtak uveče poručio da ni on ni njegova vlada neće dati ostavku uprkos zahtjevima protestanata.
Komentator toga lista Čauševića i ministre optužuje za kukavičluk, jer se nisu suočili sa zahtjevima građana. Avaz takođe, insistira na odgovornosti policije zbog navodne prekomjerne upotrebe sile.
Poziv građanima na iskazivanje nezadovoljstva uputili su Helsinški parlament građana Banja Luke i još jedna nevladina organizacija sa sjedištem u Federaciji BiH.