„Ljutnja i nagomilani bijes su uzroci nasilnog ponašanja“, navodi se u proglasu radnika i građana u Tuzli povodom nasilnih protesta i ističe da je odnos vlasti doveo je do toga da ljutnja i bijes eskaliraju.
„Sada, u ovoj novoj situaciji ljutnju i bijes želimo usmjeriti na izgradnju produktivnog i korisnog sistema vlasti“, naglašeno je u saopštenju koje prenose bosanski mediji.
„Danas se u Tuzli kreira nova budućnost. Vlada (kantona) je podnijela ostavku, čime je ostvaren prvi zahtjev demonstranata i stečeni su uslovi za rješavanje postojećih problema“, dodaje se u proglasu.
Radnici i građani Tuzle, kako se navodi u proglasu, pozivaju sve građane da podrže ostvarivanje iznijetih zahtjeva.
Oni zahtijevaju:
1. Održavanje javnog reda i mira u saradnji građana, policije i civilne zaštite, kako bi se izbjeglo bilo kakvo kriminalizovanje, politizovanje i bilo kakva manipulacija protestima.
2. Uspostavljanje tehničke vlade, sačinjene od stručnih, nestranačkih, nekompromitovanih članova, koji do sada nisu imali nijedan mandat ni u kojem nivou vlasti, koja bi vodila tuzlanski kanton do Izbora 2014. Ova Vlada mora imati obavezu podnošenja sedmičnih planova i izvještaja o radu i ostvariti zadate ciljeve. Rad Vlade prate svi zainteresirani građani“, objašnjava se dalje.
3. Radnici i građani zahtijevaju rješavanje, po hitnom postupku, pitanja regularnosti privatizacije firmi Dita, Polihem, Poliolhem, Gumara i Konjuh, i to da se uveže radni staž i osigura zdravstvena zaštita radnicima; procesuira privredni kriminal i svi akteri koji su u njemu učestvovali; oduzme nelegalno stečena imovina; ponište privatizacijski ugovori; uradi revizija privatizacije; vrate fabrike radnicima i stave pod kontrolu javne vlasti u cilju očuvanja javnog interesa, i pokrene proizvodnja u onim fabrikama gdje je to moguće.
4. Isto tako se traži ujednačavanje plata predstavnika vlasti sa platama zaposlenih u javnom i privatnom sektoru.
5. Ukidanje dodatnih plaćanja predstavnicima vlasti, uz lični dohodak, po osnovu učešća u komisijama, odborima i drugim tijelima, kao i druge nerazumne i neopravdane nadoknade mimo onih na koja imaju pravo svi zaposleni.
6. Ukidanje plata ministrima i eventualno drugim državnim službenicima nakon isteka ili prestanka mandata.
(klix.ba)