Nikšić je odbio da da ostavku, pa su demonstranti blokirali Skenderiju i zaustavili saobraćaj.
Demonstranti su dali rok do večeras u 19 sati da Vlada FBiH podnese ostavku.
U međuvremenu, došlo je i do konfuzije zbog toga što je nejasno ko predstavlja demonstrante - grupa koja je iznijela zahtjeve ili pregovarački tim koji je u zgradi federalne Vlade.
Pregovarački tim demonstranata, koji je u međuvremenu bio u zgradi Vlade, predao je i druge zahtjeve - formiranje komiteta za normalizaciju stanja koji bi priznale prelazne vlasti i obraćanje demonstranata građanima putem federalne i kantonalne televizije, objavio je "Dnevni avaz".
Predstavnici demonstranata u Sarajevu, koji su danas pregovarali s federalnim premijerom Nerminom Nikšićem, saopštili su da je jedan od zaključaka da treba pristupiti izmjenama Izbornog zakona BiH da bi se mogli organizovati prijevremeni izbori.
Vozilom kroz demonstrante
Tokom današnjeg protesta došlo je do incidenta kada je crveni hamer velikom brzinom projurio kroz grupu demonstranata i udario dvojicu. Kako prenosi "Dnevni avaz", policija je zaustavila vozilo, ali ga je odmah i pustila. Još jedno vozilo bez registarskih tablica prošlo je kroz masu, a demonstranti su odlučili postaviti žardinjere kako bi onemogućili prolaz vozila.
Vođa neformalne grupe građana Amra Dulić rekla je okupljenima da će taj predlog sjutra biti poslat u Parlament na usvajanje po hitnom postupku.
Na pregovorima Vlade i demonstranata zaključeno je i da treba sačiniti spisak preduzeća za koja se sumnja da su nelegalno privatizovana i pokrenuti inicijativu kod pravosudnih organa da se te privatizacije preispitaju.
Ona je potvrdila da je Nikšić odbio da podnese ostavku koju su demonstranti tražili i da je naveo da će "odstupiti s funkcije ako na njegovo mjesto dođe neko bolji od njega", javila je Fena.
Sam Nikšić je kazao novinarima da bi "bilo neodgovorno da on da ostavku i da ne može neko sa ulice da dođe i preuzme vlast", te da to treba obaviti u institucijama sistema i što prije izmijeniti izborni zakon kako bi bilo omogućeno održavanje vanrednih izbora.
Potvrdio je da će predlog ovih izmjena biti ujutru upućen u parlamentarnu proceduru.
Kako je rekao Nikšić, ako izmjene izbornog zakona ne bude moguće usvojiti u kratkom roku, visoki predstavnik u BiH Valentin Incko treba da nametne te izmjene.
Traju protesti i u drugim gradovima BiH, započeti prošle srijede.
U Tuzli, gdje su okršaji bili najžešći proteklih dana, sada je mirno, u Brčkom oko 500 demonstranata traži ostavku gradonačelnika Ante Domića.
Ostavku je već, na zahtjev učesnika protesta, ponudio načelnik opštine Bugojno Hasan Ajkunić, pošto se pred zgradom opštine okupilo oko 1.000 demonstranata.
U Mostaru je završen miran protest na kome se, uprkos zabrani policije, okupilo više stotina osoba. Oni su se razišli već poslije jednog sata, a za sutra su najavili novo okupljanje.
Oni su ponovili svoje zahtjeve - rješavanje statusa radnika uništenih firmi, ujednačavanje socijalnih davanja na području Federacije BiH, kao i pravo na život i na rad. Traže i povećanje penzija, ukidanje dodatnih primanja poslanika, ujednačavanje plata političara s platama ostalih zaposlenih.
Glavni zahtjev ostaje smjena vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, javila je Fena.