SUDIJA: Ubijala vojska, ne paravojska
Zgrada Specijalnog suda u Beogradu

Beograd

SUDIJA: Ubijala vojska, ne paravojska

Devetorica pripadnika oružanih snaga osuđena na ukupno 106 godina zatvora, dok su dvojica oslobođena optužbi za ubistvo više od 120 albanskih civila 1999.

Trojici osuđenih su izrečene maksimalne kazne zatvora od 20 godina. 

Toplicu Miladinovića i još 10 osoba tužilaštvo je teretilo za ratne zločine protiv civilnog stanovništva izvršene na teritoriji opštine Peć u aprilu i maju 1999, kada je ubijeno više od 120 civila albanske nacionalnosti u selima Ćuška, Zahač, Plavljane i Ljubenić. 

Iako je ovaj slučaj u javnosti pripisivan paravojnoj formaciji "Šakali", predsjedavajuća sudija Snežana Nikolić Garotić rekla je da zločine u navedenim selima u okolini Peći nisu počinile paravojne formacije već regularne jedinice Vojske Jugoslavije. 

“To nisu bili nikakvi Šakali, ovo su bile regularne vojne jedinice”, rekla je Nikolić Garotićeva i dodala da je optuženima angažman u Vojsci upisan u vojne knjižice. 

Ona je u usmenom obrazloženju presude rekla da iskazi svjedoka i optuženih ukazuju da su se u vrijeme kada su se zločini dogodili, na licu mjesta nalazili i drugi ljudi u uniformama, ali da ovo sudsko veće nije imalo dokaza da ustanovi ko su, osim optuženih, bili ti drugi pripadnici oružanih snaga. 

Optuženi su se teretili za dva napada u četiri sela u okolini Peći, tokom aprila i maja 1999. kada je ubijeno oko 120 Albanaca. 

Sudija je rekla da su neke žrtve spaljene u kućama u kojima su ubijene, a da su mnogi sahranjeni u masovnim grobinciama, uključujući i masovnu grobnicu u Batajnici. 

Osim ubistava, pripadanici 177. Vojno-teritorijalnog odreda Vojske Jugoslavije, kojim je komandovao prvooptuženi Toplica Miladinović, odgovorni su, po ocjeni suda, za jedno silovanje, pljačku, proterivanje kosovskih Albanaca i uništavanje njihove imovine. 

Sudije su zaključile da se događaji u selima Ćuška, Zahač, Ljubenić i Plavljane nisu dogodili u toku borbe sa OVK ili u toku NATO bombardovanja, već da su bili direktni napadi na civile. 

Prvooptuženi Toplica Miladinović osuđen je nepravosnažno na 20 godina, a maksimalne kazne od 20 godina su dobili i Milojko Nikolić i Dejan Bulatović. 

Srećko Popović je osuđen na 10, Slaviša Kastratović na dve godine zatvora, Boban Bogićević na dve godine, Abdulah Sokić na 12 godina, Ranko Momić na 15 godina, a Siniša Mišić na pet godina. 

Krivice su oslobođeni Radoslav Brnović i Veljko Korićanin. 

U optužnici je navedeno da su optuženi prilikom ubistava, silovanja, uništavanja imovine i drugih krivičnih djela pokazali izuzetnu bezobzirnost i surovost. Najmlađa žrtva je imala 19, a najstarija 87 godina. 

Svi optuženi su, tokom iznošenja završnih riječi, izjavili da nisu krivi za ubistva civila tokom napada na četiri kosovska sela u proleće 1999. godine. 

Tužilaštvo je djelimično zadovoljno ovakvom odukom i najavljuje da će se žaliti na oslobađajuće presude, kao i na visinu kazne u slučajevima gdje su manje od predloga tužilaštva. 

Advokati osuđenih najavljuju žalbe, a do izricanja pravosnažne presude svi osuđeni ostaju na slobodi. Branilac prvooptuženog Toplice Miladinovića Goran Petronijević nezadovoljan je presudom, a naročito kritikuje ulogu zaštićenih svjedoka. 

Vođa "Šakala" bio je Nebojša Minić zvani Mrtvi, koji je tokom bjekstva preminuo od side u Argentini. 

Krajem novembra 2013. podignuta je još jedna optužnica za zločine u rejonu Peći, protiv tri bivša pripadnika Vojske Jugoslavije. 

Zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je da su svjedoku saradniku u predmetu "Ćuška" i njegovom bratu noćas zapaljeni splavovi u Beogradu. što pokazuje o kakvom predmetu se radi i koliko rizika preuzimaju oni koji rade u Veću za ratne zločine.

(B92)