Najviši vodeni talas Kupe i Save, koji će proći kroz Sisak, očekuje se iza podneva, a stanje na poplavljenom području sisačkog Pokuplja veoma je ozbiljno, doznaje se u Stožeru za zaštitu i spašavanje Sisačko-moslavačke županije.
Najkritičnije je u Letovaniću i Starom Brodu na području opštine Lekenik, gdje je sve veći broj porodičnih kuća pod vodom.
Organizovana je pomoć mještanima hljebom i vodom, a pomoć je pružio i Caritas Sisačke biskupije, doznaje se od načelnika Općine Lekenik Ivice Perovića.
Dolazi još vojnika
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske potvrdilo je kako u pomoć lokalnoj zajednici i stanovnicima poplavom ugroženih područja Sisačko-moslovačke županije, danas stiže i dodatnih 300 pripadnika Oružanih snaga.
Oni će se transportnim vozilima i radnim strojevima pridružiti ekipama na terenu i Gardijsko-motoriziranoj brigadi Hrvatske kopnene vojske, čijih je stotinjak pripadnika u četvrtak angažovano u naselju Letovanić.
Mjesta uz Kupu i Savu u Sisačko-moslavačkoj županiji u strahu čekaju vrhunac vodenog talasa, a najkritičnije je u Letovaniću, Starom Brodu i Topuskom, gdje se rijeka Glina prelila preko nasipa, potvrdili su odgovorni.
Pojačavanje nasipa
Vojska, vatrogasci, pripadnici Državne uprave za zaštitu i spašavanje, ali i mještani neprestano nadziru kritična područja.
Cijelu noć proveli su na terenu, a od ranog jutra stižu i novi kamioni s pijeskom. Podižu se i pojačavaju zečji nasipi kako bi pomogli stanovnicima sisačkog područja čiji su domovi ugroženi.
Zbog poplave su zatvoreni i neki putevi
Vodeni talas danas bi trebao proći i kroz sam Sisak, zbog čega je Državna uprava za zaštitu i spašavanje uputila zahtjev za angažiranje dodatnih pripadnika Oružanih snaga u obrani od poplave.
Izvanredno stanje u Karlovcu
Zbog visokih vodostaja Kupe i Korane u Karlovcu su i dalje na snazi izvanredne mjere obrane od poplave, doznaje se u karlovačkoj Ispostavi Hrvatskih voda.
Iako su vodostaji te dvije karlovačke rijeke u laganom padu, zbog novih kiša uzvodno od Karlovca na slivu Dobre u Kupu očekuje se dodatno usporavanje pada vodostaja.
Voditeljica karlovačke Ispostave Hrvatskih voda, Biljana Željeznjak, kaže da se prati stanje na terenu i reaguje kako ne bi nastajali čepovi koji bi pojačali plavljene okolnog područja.
"U gornjem toku u Radencima u Sloveniji vodostaj Kupe je u posljednjih nekoliko sati porastao zbog kiše za 15, da bi se potom smanjio za nekoliko centimetara. To znači da na karlovačkom području ne bi trebalo biti novog porasta vodostaja, već će posljedica biti duže vraćenje rijeka, obale i poplavljenih područja u normalu", napomenula je Željeznjak.
Iako je, kaže, nezahvalno davati prognoze, moguće je da će u Karlovcu tek za dva do tri dana rijeke doći u korita, ali će povlačenje voda s polja i dvorišta biti sporije.
U Karlovačkoj županiji i dalje u prijevozu čamcima ljudima i životinjama pomaže osamdeset ekipa. Dostavlja se hrana u poplavljene kuće te spašava imovina, javlja karlovački Centar 112.
Ceste pod vodom
Na području Kosinjske doline u Lici još su pod vodom lokalni putevi za Donji Kosinj, Rudinku, Šušanj i Kosinjski Bakovac.
Protekle noći u Lici je palo najmanje 17 litara oborine po metru četvornom, no vodostaj rijeke Like i dalje je u laganom opadanju, pa se slijedećih sati očekuje znatno manji priliv vode u akumulaciju Kruščica, doznaje se od voditelja ispostave Hrvatskih voda za Liku Mladena Vodičke.
Na području Kosinja voda je zasad ušla u podrum samo jedne porodične kuće u Lipovom polju.
Načelnik područne kancelarije za zaštitu i spašavanje u Gospiću Joso Živković kaže da su na području Kosinja sve službe u punoj pripravnosti, a naselja i zaseoke povezuju tri čamca, dok je još jedan u pričuvi.
"Dobra je vijest da je u Lici prestala padati kiša, pa se tokom vikenda očekuje povoljnije stanje na poplavljenom području“, ističe Živković.
(AlJazeera)