Ljudski mozak danas na njih reaguje na jednak način kako bi reagovao na ljudsko lice, ustanovili su naučnici Fakulteta psihologije sa Univerziteta Flinders u australijskom Adelaideu.
Emotikoni, čiji naziv potiče od spoja engleskih riječi "emotion" i "icon", postali su vrlo važan način internet komunikacije i, kako tvrde naučnici, mijenjaju način na koji funkcioniše naš mozak. Uz njihovu pomoć "dešifrujemo" tone SMS-ova, e-mailova i tweetova koje bismo teško tako jezgrovito uspjeli da opišemo samo riječima, piše The Daily Telegraph.
Dr. Owen Churches i njegove kolege sa univerziteta došli su do zaključka da na emotikone reagujemo onako kako bismo reagovali na izraz ljudskog lica.
Churches i saradnici otkrili su da je 20 ispitanika koji su učestvovali u njihovom istraživanju sa emotikonima reagovalo na jednak način, no samo kada su emotikoni bili postavljeni u uobičajenom obliku, s lijeva na desno :-). Kada su bili prikazani obratno, zdesna na lijevo, nije uočena očekivana reakcija. Dakle, emotikon :-) doživljavamo kao izraz ljudskog lica, ali ne uspijevamo da reagujemo na jednak način kada se u poruci pojavi znak (-:.
"Emotikoni su nova vrsta jezika, a da bismo ga dekodirali naš mozak morao je da usvoji nov obrazac aktivnosti", kaže dr. Churches.
"Ne postoji urođeni odgovor nervnog sistema na emotikone. Prije 1982. kada je zabilježena prva upotreba tog simbola nasmiješenog lica nije bilo razloga da emotikon :-) aktivira dijelove korteksa koji reaguju na izraze lica, no sada je drugačije, jer smo naučili da upravo taj emotikon predstavlja lice", kazao je Churches.