Bosnu i Hercegovinu krajem prošle godine je potresla afera prilikom objavljivanja nevjerovatno visokih plata političara, koje su objavili sarajevski mediji, pozivajući se na podatke Poreske uprave Federacije BiH.
Zato ni ne čudi što se bosanski narod digao na noge tražeći uspostavljanje socijalno pravednijeg poretka za sve kategorije društva, kao i progon onih koji su sistematski opljačkali državu.
Prema podacima, plate pojedinih bosanskih funkcionera za mart, april i maj prošle godine dosežu 20.000 eura (više od 40.000 konvertibilnih maraka). Direktori preduzeća u suvlasništvu FBiH, Vladinih agencija, javnih ustanova, Razvojne banke, dekani i univerzitetski profesori imaju deset puta veća primanja od prosječnog građanina u BiH. Tako je svega stotinak zvaničnika i direktora preduzeća u Federaciji BiH, za tri mjeseca naplatilo oko 1,2 miliona eura na ime plata.
Prosječna plata u BiH iznosi blizu 400 eura, a penzija 150 eura, dok je u zemlji preko 560.000 nezaposlenih. Navedeno je da više univerzitetskih profesora koji mesečno zarađuju više od 5.000 eura, ali i direktora s platama od 3.000 eura, iako ta javna preduzeća posluju s velikim gubicima.
Građani i nevladine organizacije koje se bore za odgovorniju vlast, a protiv kriminala i korupcije, jedinstveni su u ocjeni da je i ova lista dokaz zašto se loša vlast u BiH godinama uspjeva da se održi.
Bivši direktor farmaceutske kompanije “Bosnalijek” Nedžad Polić u martu je primio platu oko 7.600 euvra, dok je za maj “osvojio premiju” zbog čega mu je isplaćeno 21.320 eura. Bivši komesar Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona Srećko Glibić u aprilu je dobio platu od 12.000 eura, dok je članu Uprave Sarajevo osiguranja Izetu Jeliću isplaćeno oko 10.000 eura.
U septembru je zbog najavljenih protesta penzionera koji su revoltirani zbog malih penzija, Zavod PIO u BiH je najavio da će prodati nekretnine koje ima u svom vlasništvu kako bi popunili budžetski deficit i isplatili primanja najstarijim sugrađanima.
Prema podacima Svetske banke više od milion i po građana BiH, koja broji oko 4,5 miliona stanovnika, živi na rubu egzistencije. Po tim podacima svaki peti stanovnik BiH dnevno može da potroši samo euro i po, koliko koštaju hleb i mleko. Tako se može uporediti da se danas tamo živi kao pedesetih godina prošlog vijeka.
Da su bosanski političari bahati pokazuje podatak da je početkom decembra savjet ministara BiH odobrio je Službi za zajedničke poslove institucija dodatnih 60.000 eura, za nabavku hrane i pića za potrebe ministarstava, parlamenta, agencija i drugih organa na nivou BiH.
Kolika je stanje loše pokazuje i da je 60 državljana otišlo da se bori u Siriji na strani pobunjenika protiv vladajućeg režima, a za to dobijaju oko 15.000 eura.
Holandija je od 1992. godine izdvojila oko 120 miliona eura za Srebrenicu, ali se milionima gubi svaki trag, navodi se u dokumentarnom filmu emitovanom na holandskom državnom TV kanalu NED2.
Poređenja radi, primanja poslanika u Srbiji su četiri puta manje od bosanskih, plate crnogorskih političara su dva puta manje, a toliko imaju i hrvatski poslanici u Saboru. Prosečna plata u Srbiji je oko 380 eura, u Crnoj Gori 481 eura, dok je u Hrvatskoj 700 eura.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić ocijenio je da su plate nekih funkcionera u FBiH “bezobrazno visoke za uslove u kojima živimo”. Dokument o visini plata pojedinih funkcionera u FBiH koji se pojavio u medijima pokazuje samo visinu njihovih plata, ali ne i primanja, kazao je predsedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.
- To su plate. Niko nije obradio primanja. Pustite plate, mnogi od tih ljudi imaju dodatna primanja. Ovo je samo ono što je zvanično došlo kao plata. A da saberete još mjesečna primanja tih ljudi… članovi raznih nadzornih odbora, upravnih odbora, ne govorim sad o ljudima koji su u privatnom biznisu, već samo o onima koji su na državnom novcu, po bilo kojoj osnovi. Tek bi onda vidjeli šta je čudo i šta su plate – naglasio je Komšić.
U BiH ima oko pola miliona nezaposlenih, a prosječna neto plata iznosi 422 eura (828 KM), zbog čega su informacije o izuzetno visokim platama izazvale veliku pažnju u medijima i javnosti. Čitava populacija u BiH postala je patološka, gdje se korupcija, pljačka i siva i crna ekonomija smatraju normalnim i poželjnim načinom života.
Nezaposlenost od 44 odsto i situacija u kojoj svaki peti stanovnik živi ispod granice siromaštva natjerala je Sarajlije i njihove sunarodnike da izađu na ulice.
(Izvor: Telegraf.rs Agencije, balkans.aljazeera.net, exkluziva.ba)