Evo kako da napravite lozinku koju niko ne može da provali
Ilustracija

Nalozi i lozinke

Evo kako da napravite lozinku koju niko ne može da provali

Ukoliko želite da smanjite šanse da će vam neko lako uhakovati profil, bolje se pridržavajte ovih pravila.

ZA SVAKI NALOG - ZASEBNA LOZINKA

Iako ovo djeluje teško, jer ko će pamtiti više od dvije, tri šifre, jedna je od ključnih bezbjedonosnih stavki. Zamislite situaciju da istu lozinku koristite za vaš Fejsbuk nalog, Gmail i recimo PayPal. Ukoliko bi neko došao do šifre za neki od ovih sajtova, sigurno bi istu probao i na drugim servisima, što znači da bi imao pristup bukvalno svim vašim nalozima, što može skupo da vas košta. Istraživanje je pokazalo da čak 75 odsto ljudi koristi iste šifre za Fejsbuk i Gmail nalog. Ukoliko vam je teško da zapamtite veći broj lozinki, napravite neki sistem po kojem ćete ih lakše memorisati, ili barem promijenite ili dodajte neki karakter kako bi se barem malo razlikovala.

Evo primjera kako sebi možete olakšati pamćenje više različitih lozinki:

Ako vam je lozinka na primjer "knjiga", uzmite tri početna slova servisa na koji se prijavljujete i to dodajte na šifru. Za Facebook neka vam bude knjigaFAC, za mejl knjigaGMA (ako je Gmail), za PayPal knjigaPAY, i tako dalje.

 MIJENJAJTE LOZINKE SVAKIH PAR MJESECI

 Bilo bi dobro da na određeno vrijeme, na primjer na nekoliko mjeseci, promijenite lozinku, ili ih bar zarotirate. Nikada ih ne otkrivajte nikome, i nigdje ih ne zapisujte (ili, u najgorem slučaju, nosite sa sobom u tašni ili novčaniku). Jedina osoba koja treba da zna vašu lozinku ste vi.

NAPRAVITE “JAKU” LOZINKU

Vaša šifra bi trebalo da posjeduje i velika i mala slova, kao i brojeve i eventualno neki znakovni karakter. Pridržavajte se pravila: što je duža lozinka, to bolje. Kako bismo vam olakšali, nudimo vam primjer jedne jake lozinke. Riječ od koje počinjemo jeste "ogledalo". Prvo što možete uraditi je da ubacite neko veliko slovo, i to najbolje negdje u sredini riječi, nikako na početku (umjesto "ogledalo" napišite "ogleDalo"). Zatim umjesto slova o ubacite broj 0, a umjesto slova a stavite @, i vaša lozinka već je "jača" i glasi "0gleD@l0". Možete dodati na kraju znak "!,- ili +", i dobićete šifru koja glasi "0gleD@l0!".

Još jedna stvar koju možete uradite jeste da uzmete neku riječ i zapišete je unazad. Jeste da nema smisla, ali je dovoljno da zapamtite pojam za koji ste se opredijelili i biće vam lakše. Naravno, i ovdje možete dodati brojeve i mijenjati slova sa nekim specijalnim karakterima kako bi lozinka bila još sigurnija.

Šifre koje svakako treba izbjegavati su: 123456, password, qwerty, abc123, ime i prezime, ime kućnog ljubimca, datum rođenja itd.