- Nas oko 120 već se nalazimo na Kosovu i putujemo ka manastiru Visoki Dečani, iako smo sinoć obavješteni da ni policija Kosova, ni Kfor, kao ni Euleks, navodno, ne mogu da nam garantuju bezbjednost. U Dečanima ćemo biti na liturgiji i videćemo da li će nam konačno biti omogućeno da tradicionalno obiđemo grobove najmilijih u Đakovici - izjavio je Stanojević.
On je ocjenio da su raseljenim Srbima oduzeta sva prava i naglasio da ništa ne može da se dogovori u Briselu, dok se takva situacija ne promjeni.
- Smatramo da ništa u Briselu ne može da bude dogovoreno dok nam se ne vrata sva zagarantovana prava. Zato tražimo od Evrope da nam garantuje prava na slobodu kretanja, na imovinu, pravo na povratak i život na našim imanjima u Đakovici, kao i pravo na vjeroispovest - kazao je za Betu Stanojević.
On je podsjetio da su raseljeni ranije preko UNHCR-a poslali zahtjeve za kolektivni povratak 347 raseljenih srpskih porodica u Đakovicu.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju osudila je odluku Kosovske policije i prištinskih institucija da zabrane da oko 120 Đakovčana danas, na Zadušnice obiđu grobove i upale svijeće.
Kako se navodi u saopštenju, Srbima se po ko zna koji put na Kosmetu ograničava kretanje, zabranjuje im se da obilaze grobove i ognjišta.
- Danas su Srbi jedini narod u Evropi koji ne može da obiđe grobove svojih mrtvih i svoje crkve. Dok se to ne zaustavi, na Kosovu neće biti uslova za bezbjedan zajednički život i pomirenje, za šta se Republika Srbija i njena Vlada zalažu - navodi se u saopštenju.