Diplomate NATO-a kažu, međutim, da su najave formiranja vojske Kosova predizborna retorika za unutrašnji marketing i nadaju se da će se kosovski zvaničnici pridržavati obećanja da neće činiti nijedan korak oko bezbjednosnih snaga bez konsultacija sa Alijansom.
Istovremeno, nekoliko država razmišlja kako da unaprijedi bezbjednosne snage Kosova (BSK) i kažu da predizborna retorika na Kosovu može da unazadi ove pokušaje, navodi list.
Diplomate priznaju da kad god se razgovara o bezbjednosnim snagama Kosova nekoliko zemalja koje nijesu priznale nezavisnost Kosova, posebno Španija, čine velike prepreke oko planova za angažovanje NATO-a u povećanju saradnje sa BSK.
Trenutno nekoliko zemalja ima ideju da BSK budu postepeno pozivane na međunarodne susrete o temama bezbjednosti, ali nijesu sigurne kako će se to prihvatiti od strane Savjeta NATO.
"Sva unapređenja i uspjesi koje smo postigli do sada bili su mogući samo zato što smo ubijedili države članice da je riječ o radu u okviru mandata NATO, a ne zbog nekog drugog djelovanja na formiranju nekakve vojske na teritoriji Kosova. Tako smo uspjeli da potvrdimo da su BSK podigle sve operativne kapacitete. Svjesni smo da sada treba unaprijediti taj proces, ali to treba da činimo sa velikom pažnjom", kazao je za "Kohu" jedan diplomata države članice.
On je upozorio da ima bojazni da Španija ili neka druga država mogu zloupotrijebiti predizbornu retoriku na Kosovu kako bi spriječili angažovanje NATO saveza za pomoć BSK, navodi "Koha".