Najmanje 3.500 ljudi okupilo se ispred zgrade parlamenta, na najmasovnijim demonstracijama od finansijske krize 2009, tražeći da vlada održi svoje obećanje dato na izborima u maju, da će održati referendum o članstvu u EU, saopštila je policija a prenosi Tanjug.
Islandska evroskeptična vlada prošlog septembra prekinula je pregovore o pristupanju EU, iako je to obećala u predizbornoj kampanji 2013. godine.
Vlasti su u petak objavile nacrt zakona o "povlačenju prijave za članstvo u Evropskoj uniji", koju je Island podnio 2010.
Opozicione stranke požalile su se na to što nije bilo vremena za debatu o ovom pitanju, pa je odluka odložena. Kako se očekuje, rasprava će biti pokrenuta narednih dana, prenio je Frans pres.
Ovaj potez vlade kritikuju i proevropski i antievropski nastrojeni građani, smatrajući da se šef diplomatije Gunar Bragi Sveinson oslanja na nekadašnja obećanja.
Bivši ministar spoljnih poslova Osur Skarfedinson, iz socijaldemokratske stranke "Samlingsforten", koja je prva pokrenula pregovore o pristupanju EU, rekao je da će namjera vlade uspjeti "samo preko njega mrtvog".
Dok se ispred i u zgradi parlamenta situacija zakuvava, opozicija je tražila objašnjenje zašto je referendum odbačen, dok je Sveinson kritikovao predsjednika parlamenta, jer je povukao svoju odluku.
Island je već nekoliko godina u sporu s EU zbog kvota za ribarenje.
Kada je sadašnja vlada pobijedila na izborima lane u maju, obećala je da će održati referendum o prekidu pristupnih pregovora s Unijom.
Spor se pogoršao u septembru, kada je EU zaprijetila Islandu trgovinskim sankcijama, ako ta zemlja ne smanji kvotu za skuše, a Island odgovorio da se, na neodređeno vrijeme, povlači iz pregovora o članstvu.
U svakom slučaju, većina Islanđana protivi se članstvu u Evropskoj uniji, dok manjina misli da bi ono stabilizovalo ekonomiju.
Prema najnovijim anketama, većina Islanđana želi da vlada završi pregovore s EU, prije nego što to pitanje iznese na referendum.