Ta zabrana važiće do kraja rasprave, odnosno do 1. aprila.
Iskazi i unakrsno ispitivanje svjedoka i vještaka dvije strane zakazani su u haškoj Palati mira za 4. i 5. mart. Sud je zabranu njihovog objavljivanja do kraja rasprave obrazložio neophodnošću da "će pravda i uzimanje dokaza budu temeljno sprovedeni", kao i da se svjedocima "omogući da iskaze daju nezavisno".
Izvještačima je dozvoljeno da prate iskaze svjedoka, ali će o njima javnost moći da obavijeste tek 1. aprila.
Podsjetimo, Hrvatska i Srbija, jedna protiv druge, podnijele su najvišem sudu Ujedinjenih nacija tužbe za genocid tokom rata u Hrvatskoj, 1991-95. Za sada, ni sud, ni obje strane, nijesu saopštili identitet i broj svjedoka. Zna se da će u prvoj nedjelji rasprave, koja počinje 3. marta, Međunarodni sud pravde saslušati argumente Hrvatske, kao i svjedoke obje strane.
Od 10. marta, zastupnici Srbije će uzvratiti izlaganjima o hrvatskoj tužbi, ali i kontra-tužbi koju je zvanični Beograd podneo protiv Zagreba. Zatim, druga runda razmjene argumenata biće, uz pauze, održana od 20. marta do 1. aprila.
Hrvatska je tužbu, zbog navodnog genocida, protiv tadašnje SRJ podnela u julu 1999., a Srbija je kontratužbu sudu dostavila u januaru 2010.
Međunarodni sud pravde se u novembru 2008. oglasio nadležnim za tužbu Hrvatske protiv Srbije, poslije rasprave u kojoj je srpski pravni tim tu nadležnost osporavao.
Inače, upravo je o tužbama dvije države juče u Beogradu govorila hrvatska ministarka spoljnih poslova Vesna Pusić, koja je izjavila da neće biti povlačenja tužbi.