Varadi je kazao da ako nijedna strana ne bude proglašena krivom, što je najverovatnije, onda ishod neće da utiče na evrointegracije.
- Mnogo je teže pitanje kako će postupak uticati na međusobne odnose. Ako će zastupnici Srbije i Hrvatske tokom skoro mjesec dana jedna i drugu optuživati za genocid, to sigurno neće doprinjeti međunacionalnom pomirenju i dobrim odnosima u regionu - kazao je Varadi za Danas.
Prema njegovim riječima, izjave prvog potpredsjednika Vlade Srbije u ostavci Aleksandra Vučića i potpredsjednice i ministarke spoljnih poslova Hrvatske Vesne Pusić nagovještavaju više uzdržanosti.
- Te izjave nagoveštavaju više uzdržanosti. To je svakako dobro. No, nije lako zadržati uzdržan stav ako je zadatak zastupnika dokazivanje genocida - objasnio je Varadi.
On je dodao da je međusobno povlačenje tužbi bila realna mogućnost i da je šteta što ta mogućnost nije iskorišćena.
Kako je objasnio, nije moguće osuditi nekoga za genocid ako je djelo učinjeno pre stupanja na snagu Konvencije o genocidu 1951. godine.
- Međunarodni sud pravde može da izrekne odluku samo o tome za šta je nadležan, a nadležan je samo da utvrdi da li je bilo genocida za vrijeme ratnih sukoba devedesetih godina. Mislim da danas, 2014. godine, okvir za utvrđivanje istine ne treba da budu parničenje i stranačka izlaganja - ocjenio je Varadi.
Profesor međunarodnog prava rekao je da se iz presude Međunarodnog suda prave iz 2007. godine u slučaju Bosna i Hercegovina protiv Srbije vidi da se sud oslanjao na činjenične nalaze Haškog tribunala za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije i da će to vjerovatno biti slučaj i u sporu sa Hrvatskom.
- To je racionalno, jer Tribunal ima znatno više instrumenata, pa i sredstava za utvrđivanje činjenica. A kao što sam rekao, Tribunal nije nikoga ni optužio, a još manje osudio za genocid u Hrvatskoj - zaključio je Varadi.