- Ovakvi instrumenti kojima se rade i najzahtjevnije opreacije nisu pravilno sterilisani, rizični su po zdravlje i usko povezani sa sve većim brojem epidemija u zdravstvenim ustanovama - izjavili su za taj list predsjednik Srpskog udruženja sterilizacije i dezinfekcije i instrumentarka u Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" Jelena Čalović i njen zamjenik Milan Kajtez koji je zaposlen kao instrumentar u GAK "Narodni front".
Prema podatku Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" u Srbiji se registruje izmedju 5.000 i 6.000 bolničkih infekcija godišnje. Od početka ove godine prijavljeno je ukupno 17 epidemija bolničkih infekcija, oboljelo je 270, a umrlo osam osoba.
Najčešće su infekcije operativnog mesta, urinarnog trakta i krvi. Osnovni uzrok ovakve situacije je što ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi ne postoji centralna sterilizacija i nigdje se ova najvažnija preventiva od infekcije ne radi kako treba, kažu sagovornici.
U našim bolnicama se sterilišu i instrumenti namenjeni isključivo za jednokratnu upotrebu - instrumenti za lapaskopsku hirurgiju, ali i špricevi, kateteri i veliki broj drugog jednokratnog materijala koji su predviđeni za bacanje odmah nakon upotrebe, kažu Čalović i Kajtez. To je Zakonom o ljekovima i medicinskim sredstvima zabranjeno.
Sanitarna inspekcija vrši nadzor nad obavljanjem sterilizacije tako što kontroliše da li postoji uredna dokumentacija - evidencija o načinu, postupcima sterilizacije i da li se, na koji način i kojom dinamikom obavlja kontrola efikasnosti obavljene sterilizaije, kažu u Ministarstvu zdravlja, pišu "Novosti".
U tom ministarstvu dodaju da svako ko ima podatke da se u nekim ustanovama ne radi kako treba, može da prijavi i sanitarci će odmah izaći na teren.
U Kliničkom centru Srbije na svakoj hirurškoj klinici u okviru operacionog bloka postoji odjeljenje sterilizacije, kaže načelnik Odeljenja za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija KCS dr Vesna Mioljović.